ФЕЉТОН - СТЕПЕНИЦЕ ЗА УСПОН НА ВРХ СВЕТА: Млад играч је као трска - брзо расте, али се и брзо ломи!

Светислав Пешић

21. 12. 2021. у 18:00

У ТИШИНИ Старе планине стварала се једна од најчувенијих генерација у европској кошарци, можда и у светској, пошто за амерички дрим тим, не можемо да кажемо да је створен од једне генерације.

ФЕЉТОН - СТЕПЕНИЦЕ ЗА УСПОН НА ВРХ СВЕТА: Млад играч је као трска - брзо расте, али се  и брзо ломи!

Светислав Кари Пешић, Фото Из приватне архиве Светислава Пешића

Момци који ће за три узастопна лета узети три злата: европско кадетско 1985. у Русеу (Бугарска), европско јуниорско 1986. у Гмундену (Аустрија) и светско омладинско 1987. у Бормију (Италија). Касније ће неки од њих постати велика имена европске и НБА кошарке, а неки од њих ће ући у Дворану славних. Наши заједнички успеси били су плод темељног, добро конципираног рада. У процесу селекције нисам учествовао сам, али сам као тренер одлучивао који дечак иде напред, ко ће да игра на којој позицији и слично.

Захваљујући мојим другарима, пре свега директору спољне трговине "Тигра" Баји Панићу и генералном директору "Тигра" Драгану Николићу, добили смо тада изванредан терен који деца и данас користе, али и неки клубови који долазе тамо на припреме. На том терену, на Старој планини, ја сам заправо и постао тренер. Иако сам већ радио као професионални тренер Босне и имао иза себе неке клупске трофеје (Првенство, Куп), дубоко у себи сам осећао да ми је недостајала та база, рад с младима, на њиховом усавршавању и као играча и као личности. А млад играч је као трска: брзо расте, али се и брзо ломи!

ПОСЛЕ Пирота настављали смо припреме на Игману. Желели смо надморску висину налик оној у италијанском скијашком центру Бормију. Игман, једно од борилишта на Зимским олимпијским играма у Сарајеву 1984, висок је 1.500 метара. Одмах поред олимпијске скакаонице налази се 250 изузетно стрмих степеника које смо замишљали као успон на кров света. Неки играчи вероватно и данас имају ноћне море од тих степеника.

Док смо на Игману приводили крају припреме за шампионат у Бормију, из Италије је дошла вест о поплавама и клизиштима у Ломбардији, и то у непосредној близини Бормија. Самим тим појавила се могућност да се шампионат откаже или одложи. Две недеље касније медији су објавили да је на десетине људи изгубило живот и да је разорена читава једна регија. Првенство је каснило неколико дана, али је ипак почело 29. јула. У ишчекивању одлуке да ли ће се играти, сви смо били потиштени. Постојала је могућност да читав труд падне у воду, а знали смо колико је тренинга, путовања и утакмица било иза нас. Желели смо да уђемо у историју као прва југословенска селекција која је у том узрасту освојила првенство света. На прва два шампионата, у Бразилу 1979. и Шпанији 1983, Југославија није узела медаљу.

УТАКМИЦУ СА АМЕРИКОМ ОБЕЛЕЖИО КУКОЧ

ПРВУ утакмицу са Америком обележио је, наравно, Тони Кукоч са његовим и данас важећим рекордом: 11 тројки из 12 покушаја. Небојша Илић је постигао 21 поен. Кукоч је био најбољи стрелац, али и више од тога. Једноставно, имао је добар, изграђен шут. Ушао је у ритам, погодио прва два шута, а касније су играчи то препознали и - по оном старом правилу - спонтано наставили да траже најбољег у том моменту. Најважнија карактеристика нашег тима, поред индивидуалног квалитета и континуитета који смо градили кроз тренинге и такмичења, била је изузетно добра адаптација на све врсте одбране противника и веома добро изграђен баланс између центарске и спољне линије.

ИПАК из Бормија је стигла вест да ће се првенство играти. У нашем хотелу на Игману настало је неописиво славље. Наравно, били смо свесни трагедије која је задесила Италију, много изгубљених живота, непроцењиве материјалне штете и атмосфере у којој се налазио Бормио. Било нам је жао тих људи, њихових породица, али живот је ишао даље.
Светско првенство у Бормију је - сви се слажу - по квалитету екипа, играча и утакмица било равно дотадашњим светским првенствима за сениоре. Одиграли смо седам утакмица, од тога четири против веома јаких противника: са Аустралијом, Немачком и два пута с Америком. Сви памте само дуеле с Американцима и суде о нама по томе, али Аустралија је била фантастична екипа у којој су играли и потоњи НБА играчи Лук Лонгли, Шејн Хил и Марк Братке. Немци, које смо савладали у полуфиналу, дошли су са својом најталентованијом генерацијом свих времена, у којој су одскакали Хенрик Редл и Хенинг Харниш који су били и један од разлога што сам касније прихватио понуду Кошаркашке федерације Немачке. Италија је освојила бронзу са изузетним играчима, као што су Фернандо Ђентиле, Рикардо Питис, Стефано Рускони и Давиде Песина. Совјетски Савез је имао солидан тим са Сергејом Бабковом и Гундарсом Ветром.

АТМОСФЕРУ у екипи најбоље одсликавају речи Александара Саше Ђорђевића: "Моја прва помисао кад причам о тим данима је да смо били невероватно моћна екипа. Уопште нисам могао да замислим да можемо да изгубимо од било кога, па ни од Америке."

Били смо силни против Кине и Нигерије, а онда је дошла Аустралија, изузетно вођена од тренера Патрика Ханта, која је била прави тест за нас. Знали смо их врло добро јер су нам били гости на припремама у Сарајеву. Наш неки први циљ био је управо да победимо Аустралију, што би требало да буде подстрек за Америку и све друго што следи. Савладали смо је са 13 поена разлике.

Уследио је меч четвртог кола у групи против Америке чије смо играче такође познавали.

Већина наших момака, попут Дивца и Ђорђевића из Партизана, Пецарског, који је студирао у Америци, или они које сам тренирао у Босни, имали су додир с њиховом кошарком. У то време југословенски клубови и репрезентације одлазили су на турнеје по Америци и тамо играли против колеџа. Некад су то били и најбољи NCAA колеџи. Амерички селектор Лери Браун са Универзитета Канзас саставио је изузетно јаку репрезентацију из које су малтене сви убрзо наставили каријере у НБА. Већ у првој сезони после Бормија освојио је NCAA са

Канзасом а после је ушао у историју као једини тренер са титулама и колечке лиге и НБА.

ДОК смо се припремали за утакмицу с Америком, сетио сам се утакмице коју сам са Босном имао у Лас Вегасу. Тада је играо Стејси Огмон, фантастичан леворуки играч на позицији три, некад четири, који се нашао и у Брауновој селекцији. Разлог више што смо их добро скенирали било је то што су се припремали у Европи. Кад је шампионат померен због катастрофе у Италији, остали су у Немачкој где су спаринговали с Немцима. Добро смо их снимили, али сигуран сам да су они знали више о нама него што смо ми о њима.

Али у сваком случају ми се никада нисмо припремали за другога. Наша велика предност је била уиграност. Одиграли смо заједно велики број утакмица и пре јуниорског првенства Европе у Гмундену, а и касније, ми смо одиграли много мечева и то против сениорских екипа и репрезентација. Током сезоне окупљали смо све кандидате на такозване контролне тренинге у Београду, Загребу и Сарајеву. Ми смо и на тај начин градили континуитет, развијали тимски дух. Имали смо огромно самопоуздање. Наравно осећала се нервоза пред нашу утакмицу са Америма јер до тада с њима нисмо играли.

СУТРА: "Бели Харлем" стасава у Бормију

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ОСИГУРАЈМО ВАШ УСПЕХ ЗАЈЕДНО!