ФЕЉТОН - КАСИЦА ЗА БУДУЋЕГ КРАЉА: Банке су посебно неговале култ штедње код деце
ШТЕДЊА је мудрост трошења. "Ко штеди тај вреди", ово је само део рекламних порука којима су нас протеклих деценија банке позивале да им поверимо наше уштеђевине, како би биле на сигурном, али и како бисмо "оплодили" капитал. Некада овакав маркетинг имао је велике успехе, али је било и времена у којима су се појављивале пирамидалне банке, које су својом пропашћу осим пара убијале поверење грађана у већину финансијских институција.
И у монографији Удружења банака Србије, издатој поводом 85 година од оснивања, констатује се да је код нас штедња у банкама имала променљиве резултате. У појединим годинама пре, а и после Другог светског рата, у зависности од разних политичких и економских прилика, скоро да није ни постојала. То је посебно било карактеристично у последњој деценији прошлог века. Свих ових година Удружење банака подржавало је пословну политику банака и активно учествовало у креирању услова штедње. Данас се банке поново утркују у маштовитим рекламама за повећање штедње али ретко нуде програм образовања и васпитања за штедњу, пре свега намењену младима.
ИНТЕРЕСАНТНО је подсетити како су банке пре деведесет и више година осмишљавале ове акције. Недељник "Привредни преглед" објавио је текст о Поштанској штедионици која оставља сваке године један одсто свог чистог прихода Министарству просвете. У 1925. години одређено је да се четири петине тог прихода употреби као награда одличним и марљивим ученицима и ученицама на свршетку основне школе, и то у уложним књижицама од по 100 динара које ће бити винкулисане за износ од 100 динара до пунолетства. "Једна петина овог прихода употребиће се на предавања о Поштанској штедионици и разумној штедњи. Штампаће се и откупљивати за народ популарне књиге чија је садржина удешена за поучавање и васпитавање о штедњи и правилном вођењу економије у послу и животу."
И Београдска трговинска банка је још пре Првог светског рата увела култ штедње код деце. Даровала је металне касице у које би деца стављала родитељске и друге поклоне у новцу, али из којих их сама нису могла вадити него само у банци где се чувао кључ. То је наставила и после рата. "Ко хоће да штеди добија на послугу бесплатно домаћу штедионицу - касицу у коју оставља све уштеђевине. Злато и сребро спушта се у горњи отвор, па се притисне дугме а новчаница пошто се увије умеће се са стране." Када се касица напуни улагач је доноси у банку и износ се потом уписује у уложну књижицу. У свакој уложној књижици мора се означити и каматна стопа која ни у ком случају не може бити мања од пет процената.
ЗА ДАНАШЊЕ услове одличну маркетиншку стратегију одабрала је Београдска трговинска банка. Изабрали су једну од најважнијих личности у тадашњој Краљевини СХС, како би популарисали шпарање, али и на неки начин скренули пажњу на себе код владара.
У породици као и у држави најбољи извор за богатство лежи у штедљивости, поручује Београдска трговинска банка у 1928. години и упућује краљу Александру Карађорђевићу овакву молбу: "Ваше Величанство, Несумњиво је да је наш народ уистини показао и доказао да обилује врлинама и лепим одликама. Али је исто тако несумљиво и то, да нашем народу недостаје врлина примерене, паметне штедње. Дужност нам налаже да му и ту врлину развијемо јер штедња доприноси личном задовољству и друштвеном благостању. Руковођени том идејом ми се усуђујемо најпокорније замолити Ваше Величанство да нашег будућег Краља, Његово Височанство Престолонаследника Петра, још као малог дечка, у Вашем Узвишеном Родитељском Дому, васпитавате и однегујете и у том правцу како би својим примером штедње показао пут свима ка остварењу и постизању те врлине код народа. Ми се усуђујемо замолити Ваше Величанство да одобри да можемо Његову Височанству престолонаследнику Петру подарити касицу домаће штедње и уложну књижицу Београдске трговачке банке, у циљу остварења те идеје."
ОВО ЈЕ само један од прилога историји банкарства Србије, а Удружење банака, које ових дана слави век постојања у првих десет година свог постојања је већ добило веома значајну улогу у друштву. Деценију рада прославили су 30. новембра 1930. године, у сали Београдске берзе. Седници су присуствовале многе знамените личности: изасланик краља, председник Министарског савета, министри, помоћници министара, представници бројних удружења и комора, Београдске берзе, Народне банке, професионалних новчаних завода и осигуравајућих друштава из Загреба, Љубљане, Сарајева, Новог Сада и Цетиња... Поздравни говор одржао је председник Удружења банака др Влада Т. Марковић:
- Удружење банака у Београду показало је у свом десетогодишњем раду да је уз заштиту заједничких интереса својих чланова увек имало у виду унапређења нашег новчарства и уопште народне привреде. Модерна привреда не може да буде без ваљаних кредитних установа, а ни кредитне установе не могу да напредују ако су привредне прилике рђаве и нездраве. Зато је професионални интерес новчаних завода идентичан са интересима целокупне народне привреде. Један се не може раздвојити од другога, јер тек сви заједно чине једну вишу привредну интересну заједницу.
МАРКОВИЋ је рекао да је Удружење банака показало да је свесно тога узимајући иницијативу у многим питањима општег привредног значаја:
- Ја се надам да ће то и у будуће чинити и рачунам на његову сарадњу и помоћ. Поготово у данашње доба економске кризе, представници наших новчаних завода морају више него игда пратити и проучавати стање, ток нашег привредног живота, да би правовремено могли предузети све што треба, правилно схватајући улогу банака да прикупља средства из народа који ће опет затим давати народној привреди за унапређење продуктивног рада, не тражећи у овој добитке који не одговарају садашњој економској ситуацији. Специјално истичем законе о банкама, штедионицама, о осигуравајућим друштвима и берзама, на којима се ради у повереном ми ресору. Ваши предлози и ваша сарадња, господо, на том послу не сумљиво ће дати плода у погледу сређивања наших кредитних прилика, као и даљег развоја целокупне наше народне привреде.
ОРДЕЊЕ ОД КРАЉА АЛЕКСАНДРА
ПОВОДОМ десетогодишњице Удружења банака, ценећи његов рад, краљ Александар издаje указ о одликовању бројних чланова Удружења банака који је прочитао министар трговине и индустрије Јурај Деметровић. Краљ је руководиоцима Удружења доделио седам Ордена белог орла и 15 Ордена Светог Саве.
СУТРА: ПУПИН И ТЕСЛА У УДРУЖЕЊУ БАНАКА
Препоручујемо
ФЕЉТОН - ДЕТЕКТИВИ ЈУРЕ ДУЖНИКЕ: Сваки кредит повлачио је за собом велики ризик
05. 12. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ЗАШТИТА ГРАЂАНА И ДРЖАВЕ: Београдске банке биле су спремне да помажу
04. 12. 2021. у 18:00
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)