ФЕЉТОН - НАЈЕЗДА КИБЕРНЕТИЧКИХ ТРУПА: Појединац управља стотинама налога
ПОСТОЈЕ десетине земаља у којима је откривена употреба кибернетичких трупа "чије је деловање усаглашено и није аутентично".
Димензије могу да варирају од екипе од око двадесетак људи (који стога могу да управљају ограниченим бројем налога) до организација од петсто запослених, који непрестано раде маневришући троловима и сличним креатурама. Чини се да врстан професионалац може истовремено да управља чак и стотином налога. Иза њих могу да стоје активисти, попут оног времешног Трамповог присталице, о којем смо говорили у прошлом наставку, али и сама држава, као у случају Кине, Вијетнама или Венецуеле.
КИНА је у прошлости покушавала да "надува" своју подршку на друштвеним мрежама. Према студији са Харварда, из 2017. године, једна кинеска сајбер војска од два милиона војника на друштвеним мрежама била је кадра да произведе 448 милиона лажних коментара за годину дана. Свакога дана на мрежама су затрпавали расправе грађана својим коментарима и опаскама, наводећи људе на разговор о темама које су по вољи властима. Но, нису били пргави, ни агресивни. Претежно су се задовољавали да се похвално изражавају о темама које иду у прилог властима.
Ипак, чини се да се последњих година нешто променило. China Flexes its Misinformation Muscles, упозорава се у извештају о рачунарској пропаганди, а они чије се мишљење разликује од званичног имају разлога за стрепњу. Јер, поред тога да хвали себе, власт има и друге начине да покуша да утиче на грађане - да нарушава углед политичких противника и уклања критичка мишљења. Према Универзитету у Оксфорду, у свету има око трудесетак држава на које се односи та појава, међу којима су Кина, Русија, Турска и Венецуела. У њима је, тврде истраживачи, рачунарска пропаганда постала оруђе за контролу информација, надзор, цензуру и претње.
ТАКОЂЕ, у Кини, објавила је асоцијација за анализу друштвених мрежа Graphika, било је таквих активности и на снимцима на "Јутјубу". Најзанимљивије обележје те активности јесте мешавина рекламних и политичких садржаја, која доприноси лакшем прикривању налога у систему друштвених мрежа. Стога су му истраживачи наденули надимак Spamouflage Dragon. И противничка страна настоји да игра на истом терену друштвених мрежа. Немачки таблоид "Билд" открио је да млади који протестују у Хонг конгу користе "Тиндер" и игрицу "Покемон Го" за ширење обавештења о демонстрацијама, и тако заобилазе полицијски надзор. Још једна апликација коју су демонстранти доста користили - "Телеграм" - сада је у употреби и међу корисницима наклоњеним режиму, који ту проналазе информације о идентитету побуњеника, како би их пријавили кинеским властима.
Још једна држава која, нажалост, предњачи по злоупотреби друштвених мрежа јесте Мексико, где су током претходне предизборне кампање у јуну 2018. године политичку јавну расправу фалсификовале банде тролова, које су се обрачунавале с новинарима. Када се говори о троловима на друштвеним мрежама, мисли се на кориснике који ометају уобичајени ток расправе шаљући изазивачке поруке које иритирају саговорнике, или су изван теме, са циљем да узнемире или наљуте друге учеснике у расправи. Често се крију иза анонимности, премда поједини без икаквог зазора приказују своје лице и име.
У МЕКСИКУ, где новинари нису безбедни ни изван друштвених мрежа - говоримо о једној од најопаснијих земаља на свету за оне који се баве информацијама - ти организовани тролови трудили су се да их заплаше претећим порукама и ширењем лажних вести.
Али, такви случајеви забележени су и у Сједињеним Америчким Државама и Европи. У априлу 2016. године сазнало се да се готово петсто ботова окомило на Теда Круза, кандидата на прелиминарним изборима унутар Републиканске странке, позивајући кориснике да деле некакав памфлет о наводним злоупотребама у вези са предизборном кампањом.
Затим, на Филипинима, новинарка Марија Реса, која на свом сајту Rappler са још неколицином колега објављује текстове о злоупотребама полиције у борби против дроге, добијала је на друштвеним мрежама чак и по деведесет претњи смрћу дневно, што је био плод деловања читаве војске тролова.
ЈЕДНО истраживање "Вашингтон поста" недавно је открило да се на Филипинима догађа нешто ново што би могло да се одрази и далеко изван граница те земље - умножавају се предузећа специјализована за прављење војски тролова и управљање њима . Ево како то функционише: купац који је заинтересован да прибави лажне профиле обраћа се агенцији, уговара врсту кампање и обезбеђује телефонске СИМ картице, неопходне за отварање налога. За то је потребно око хиљаду картица. Свака СИМ картица на коју ће стићи СМС порука са линком за активирање профила на "Твитеру" или "Фејсбуку" биће повезана са одређеним ликом, створеним ни из чега, којим неки човек управља по цео дан. Креће се од двонедељног периода "узгајања", када се са тих налога објављују фотографије из свакодневног живота (од одласка у куповину до одмора у егзотичним крајевима), граде се мреже пријатељстава, комуницира се са другим корисницима. Потом почињу да се објављују поруке подршке, или оштрих критика.
Та пракса се сада већ толико усталила да се неретко дешавају сукоби између тролова из супротстављених табора. Поједине агенције наводно развијају и "беле" тролове, који поступају у складу са етичким нормама, насупрот "црним" троловима који шаљу поруке мржње. Тржиште је у непрекидном успону. Власник једне од тих агенција изјавио је да се највећи профит остварује од политичара, који су спремни да за овакве услуге плате чак и до 60.000 долара.
ПРИЛИКЕ на Филипинима веома су специфичне. Тамо "Фејсбук" обезбеђује бесплатно приступање интернету са извесног броја мобилних веб-сајтова, као и са самог "Фејсбука", постижући рекордни обим коришћења; у појединим градовима чак има више профила него становника. Осим тога, та земља, захваљујући изврсном познавању енглеског језика и високом нивоу образовања становништва, већ годинама нуди модераторске услуге, као и услуге кол-центара у целом свету. Стога сада влада бојазан да ће извозити и тролове, те да постоји опасност да ће сваки политичар на Западу моћи да купи властиту кибернетичку војску, како би је послао у бој током предизборне кампање и уопште, по потреби.
Продавци тих услуга то не скривају и отворено признају да им је сан да се прошире изван граница Филипина. С малим закашњењем ову опасност приметили су и у Менло Парку. "Фејсбук" се извинио, отворио је представништво у Манили, покренуо програм дигиталног описмењавања и уклонио стотине сумњивих страница. Да ли ће то бити довољно да заустави филипинске фабрике тролова, једино време може да покаже, али ова појава организованих лажних профила већ се раширила по целом свету.
ПОЈЕДИНАЦ УПРАВЉА СТОТИНАМА НАЛОГА
ПОСТОЈЕ десетине земаља у којима је откривена употреба кибернетичких трупа "чије је деловање усаглашено и није аутентично". Димензије могу да варирају од екипе од око двадесетак људи (који стога могу да управљају ограниченим бројем налога) до организација од петсто запослених, који непрестано раде маневришући троловима и сличним креатурама. Чини се да врстан професионалац може истовремено да управља чак и стотином налога. Иза њих могу да стоје активисти, попут оног времешног Трамповог присталице, о којем смо говорили у прошлом наставку, али и сама држава, као у случају Кине, Вијетнама или Венецуеле.
СУТРА: ТРИКОВИ ЗА НАВЛАЧЕЊЕ КУПАЦА
Препоручујемо
ФЕЉТОН - ГОДЗИЛА ПРОТИВ КИНГ КОНГА: Прави хакери одлично познају полицијске системе
08. 09. 2021. у 18:00
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)