КЛИМЕ "КРИВЕ" ЗА НЕУРАЛГИЈЕ: Упозорење стручњака - Погрешно коришћење расхладних уређаја изазива озбиљне здравствене проблеме
ДОК тропске температуре, које су последњих дана запљуснуле престоницу, топе асфалт на улици, расхладни уређаји спуштају температуре чак и испод 20 степени?! Док напољу сунце "пржи" на плус 40, климе у продавницима, апотекама, канцеларијама "расхлађују" на скали од 16 до 18 степени.
Зато је за улазак у продавницу, апотеку или аутобус ГСП, потребно имати код себе џемпер. Из градског Завода за јавно здравље упозоравају на велике последице по здравље, које може имати неправилно коришћење клима-уређаја.
Како истичу, највећи проблем је што се не води рачуна колика је разлика спољашње температуре ваздуха и оне која се постиже коришћењем клима-уређаја.
- Оптимална разлика требало БИ да буде од 5 до 10 степени, односно да температура у просторији буде од 24 до 28 степени - објашњавају у ГЗЈЗ. - Када ви нагло промените средину са таквом разликом у температури, организам се излаже стресу, јер нема довољно времена да се адаптира на новонастале услове. Ту највише трпи кардиоваскулрани систем, крвни судови који знамо да се на топлоти шире, а при нижим температурама се скупљају.
Потребно је повремено напуштати просторију односно померити се из зоне кретања расхлађеног ваздуха, као и редовно и често проветравати просторију отварањем прозора, у периодима дана када је спољна температура нижа.
УКЉУЧИТИ КАД ПРЕЂЕ 30 СТЕПЕНИ
СТРУЧЊАЦИ саветују да климе треба укључивати тек када је температура спољашњег ваздуха већа од 30 степени.
Уколико се ради о централним системима за вештачку вентилацију и климатизацију омогућити подешавање са максимумом удела свежег ваздуха. За вентилацију и климатизацију затвореног простора препоручује се примена система са ХЕПА филтерима, који се морају редовно одржавати, чистити и мењати, у складу са произвођачком спецификацијом.
Најопасније је када је клима укључена ноћу, па се препоручује да се просторије више расхлађују у тренутку када нема никог у простору. Стручњаци упозоравају и да је веома важно да не треба бити директно изложен струјању ваздуха.
- Ризици неадекватног коришћења клима-уређаја крећу се од баналних, као што су прехладе и краткотрајне главобоље, до озбиљних последица услед потхлађивања одређених делова или читавог тела - неуралгије (болови дуж нервних завршетака), парезе, односно парализе мишића и нерава, реуматске тегобе - укоченост, мигренозне главобоље, пад имунитета, топлотни шок при наглом изласку у спољну средину - наводе стручњаци ГЗЗЈЗ.
Посебно је важно појачати мере чишћења и дезинфекције извода, филтера, решетки и свих делова система који су техничким процедурама предвиђени.
- Неопходно је нагласити да ефекти коришћења расхладних уређаја и система који функционишу на принципу рециркулације ваздуха (без уноса свежег ваздуха) доводе до бржег ширења проузроковача респираторних заразних болести у просторији, када у њој борави више особа, од којих нека има испољене или прикривене знаке обољења, односно излучује проузроковаче у спољну средину - упозоравају стручњаци.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)