МАСКЕ НАС И ДАЉЕ ЧУВАЈУ: Стручњаци негирају теорије да смо због заштита постали осетљивији

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

10. 02. 2024. у 21:00

СВАКО ко се ове сезоне разболео од неке респираторне инфекције више од два пута с разлогом се пита да ли је постао осетљивији на бројне вирусе којима нисмо били изложени у време ковида, јер смо се масовно штитили носећи маске.

МАСКЕ НАС И ДАЉЕ ЧУВАЈУ: Стручњаци негирају теорије да смо због заштита постали осетљивији

Фото Shutterstock

За др Татјану Радосављевић, пулмолога из Београда, одговор на ово питање није дилема. Она тврди да би ове сезоне било много мање респираторних инфекција да се код нас створила култура ношења маске.

Охрабрује чињеница што се примећује да све више људи носи маске, поготово у затвореном простору, штитећи се од респираторних инфекција, без икакве присиле, пошто су свесни користи од маски - истиче др Радосављевић.

Докторка Радосављевић каже да је теорија да је ношење маски за време пандемије допринело томе да се ове сезоне људи од респираторних инфекција масовније и учесталије разболевају заправо један од видова теорије завере од стране антиваксера:

- Ношење маске у време пандемије значајно је смањило учесталост свих респираторни инфекција, не само ковида.Респираторне инфекције се преносе капљичним путем, могу да се пренесу ваздухом, али и преко додира површина које су због кашљања и кијања контаминиране вирусима и бактеријама. Такође, лакше се преносе у препуним просторијама од особе на особу, и зато је и одраније познато да у току епидемија грипа треба да избегавају масовна догађања и тада се забрањују посете болесницима у здравственим установама. Дакле, маске нису "криве" за оволики број респираторних инфекција. Напротив, оне штите од њиховог преношења.

EPA

Иако се о ковиду све слабије прича, број позитивних на дневном нову показује да га има много.

- Ковид сада има слику обичне вирусне инфекције, једино је опоравак пацијената продужен, а код имунолошки слабијих, може да изазове и упале плућа - каже др Радосављевић. - Такође, бележе се и симптоми постковид синдрома. Присутни су и вируси грипа, аденовируси, риновируси, који врло често могу да оштете слузокожу главне дисајне цеви, отуда упоран кашаљ као један од водећи симптома респираторних инфекција.

Са др Татјаном Радосављевић сагласна је и др Светлана Ваљаренић, специјалиста ОРЛ.

Заражена површина, рука, нос

СТРУЧЊАЦИ напомињу да онај који носи маску може да се заштити од капљичног и преноса инфекције додиром заражених површина, на пример ако руком додирне заражену површину, па потом уста, нос или очи. Јер, вирус најчешће у организам улази кроз уста, нос или очи, а маска је једноставно опомена да то не урадимо. Овај вид заштите функционише само ако се маске редовно мењају и безбедно и хигијенски одлажу. У операционим салама маске морају да се мењају на свака два сата. Међутим, ако такву маску носите више пута, она брзо губи своју функцију.

Она каже да може да се стекне утисак да људи јесу подложнији вирусима сада, али је могуће и да је то последица прележаног ковида који може да ослаби имуни систем.

- Постоји могућност да је изолација и слабији друштвени контакти за време пандемије утицала да будемо мање отпорни на све уобичајене вирусе из претходних година, а не ношење маски - каже др Ваљаревић. - Препорука Министарства здравља је свакако да и даље носимо маске, поготово у болницама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности