УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Интересовање за вакцинацију опада, зато ризик од свих зараза расте
ВАКЦИНАЦИЈА против ковида последњих месеци готово је потпуно престала, и може да се каже да је поверење, односно позитивно размишљање о имунизацији у паду.
Сходно томе, као и малом обухвату вакцинације против грипа, не може се очекивати значајнији утицај вакцинације на кретање епидемије у предстојећој сезони респираторних инфекција.
Ово, у разговору за "Новости", каже професор др Горан Тешовић, педијатријски инфектолог и председник Хрватске коалиције за имунизацију, који је недавно био гост на стручном скупу о имунизацији у Београду:
- Вакцинација против ковида за време циркулације смртоносних варијанти вируса била је релативно задовољавајућа, и првом дозом је имунизовано 56 одсто популације. Другу дозу, међутим, примило је тек 25 одсто становништва, а други бустер мање од два процента. За трећи бустер немамо ни података. Низак нам је и ново имунизације против инфлуенце, и креће се од пет до 15 одсто укупне популације. Највише се вакцинишу старији од 65 година, потом особе с хроничним коморбидитетима и здравствени радници. Оно што помало забрињава је пад интереса за цепљење у прошле две сезоне, па је тако у сезони 2021/2022. чак 40 одсто наручених доза вакцина против грипа остало неискоришћено.
* Каква нас сезона респираторних вируса очекује?
- Прве случајеве инфекције респираторним синцицијским вирусом смо већ забележили и они означавају почетак сезонске епидемије. Колики ће њен интензитет да буде, немогуће је да се прогнозира с обзиром на то да се типично кретање овог вируса које је карактеристично по већим епидемијама сваке две године, пореметило током пандемије, и у овом тренутку још не знамо хоће ли се оно поновно успоставити, или неће. Ако је судити према догађајима из прошле године, с обзиром на релативно рани почетак активности вируса, можда ће се поновити лањска епидемија која је кратко трајала и интензитетом била на разини мањих епидемија из препандемијског раздобља. Што се грипа тиче, ако је судити према подацима из овогодишње епидемије на јужној хемисфери, можемо да очекујемо епидемију сличну прошлогодишњој. Ковид се последњих недеља, такође, јавља у повећаном броју.
* Да ли је и у Хрватској, као и у Србији, пољуљано поверење и у обавезну вакцинацију деце?
- Што се педијатријских вакцина тиче, последњих година обухват деце је нешто нижи него почетком века, и за већину се антигена крећу око 90 одсто. Изузеци су неки делови земље, нарочито приморски део Хрватске у којима су обухвати нижи.
* Које су актуелне препоруке о вакцинацији против ковида?
- Нова цепива штите против циркулишућих варијанти, а садрже доминантну подваријанту која је последњих месеци у циркулацији (XББ 1.5). Сматра се да и нешто старије вакцине, при томе мислим на оне које садрже подваријанте БА.4/5 такође пружају солидну заштиту против актуелно циркулишућег вируса. Дакле, актуелне препоруке за вакцинацију против ковида у Хрватској, ажуриране су прошли месец. Према њима саветује се цепљење свим особама старијима од 65 година, корисницима старачких домова, као и установа за социјалну заштиту. Такође, вакцинација против ковида препоручује се свим хроничним болесницима, без обзира на године, трудницама и здравственим радницима.
Велики кашаљ
* ДА ли се и у Хрватској, као и у Србији, региструју случајреви великог кашља, који се очигледно враћа због смањеног обухвата вакцинацијом?
- Да, то је болест која се поновно јавља у нашој популацији, након што га годинама нисмо виђали за време пандемије ковида. Јавне трибине, наступи и објаве у медијима су начини да популаришемо и промовишемо употребу вацина против грипа, пнеумокока, као и вакцинацију трудница против грипа и великог кашља.
* Стиче се утисак да се најмање прича о вакцини која није сезонска, против бактерије пнеумокока, колико је она значајна?
- Када је о овој вакцини реч, као што сам већ рекао, обухват вакцинисане деце у Хрватској је задовољавајући, док тачних података о броју вакцинисаних старијих особа немамо, али имамо утисак да их је мало. Висок степен имунизоване деце смањује учесталост оболевања и смањује циркулацију ове бактерије у популацији, што индиректно има утицаја и на смањење оболевања код невакцинисаних, али им није сигурна заштита.
* Ви сте и председник Хрватске каолиције за имунизацију, како сте дошли на идеју оснивања коалиције?
- Идеја није оригинална, односно "копирали" смо сличне иницијативе које постоје у другим земљама, а све с циљем популаризације вакцинације као оптималне опције за смањење притиска неких инфективних болести и побољшање укупног здравља нације.
* Како функционише та организација и који су главни циљеви коалиције?
- Коалиција за имунизацију је невладино и непрофитно удружење грађана. Она намерава да предлаже државним телима одговорнима за израду и спровођење плана имунизације активности и мере којима би се побољшали обухвати вакцинацијом, како обвазног, тако и препорученог цепљења. Такође, планирамо организовање и релаизацију јавно-здравствене кампање с циљем едукације и подизања свести о добробитима имунизације.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)