АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Само пет одсто деце у Србији је заштићено од ХПВ инфекције

В. Н.

17. 11. 2023. у 16:18

У СРБИЈИ је вакцинисано само пет одсто девојчица и дечака који су по старости кандидати за вакцину против Хуманог папилома вируса, што представља веома низак обухват, посебно за земљу у којој просечно две жене свакога дана изгубе живот због карцинома грлића материце.

АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Само пет одсто деце у Србији је заштићено од ХПВ инфекције

Фото АП

Поводом Светског дана елиминације рака грлића материце, Удружење за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори“, доделило је 20 плакета институцијама које су највише допринеле у подизању свести о овој болести, као и обухвату имунизације против ХПВ у Србији. Међутим, од 158 домова здравља, колико их има у Србији, само седам домова здравља (Чачак, Краљево, Ниш, Шабац, Нови Сад, Нови Београд и Чукарица) добило је својеврсну потврду успешног рада, приликом кога су упознавали јавност о опасностима од ХПВ, бенефитима вакцинације и оснаживали процес имунизације деце школског узраста.

Србија је од јуна 2022. године, обезбедила вакцину против ХПВ о трошку РФЗО и започела процес ХПВ имунизације школске деце. У том периоду дато је скоро 60.000 доза вакцина и заштићено нешто више од 30.000 дечака и девојчица узраста од 9 до 19 година.

Фото: Јелена Бранковић

- Најуспешнији домови здравља су данас награђени признањем удружења, али ми имамо и мање успешне домове здравља и институције где је проценат вакцинисане и заштићене деце, врло симболичан. Тамо где се лекари педијатри труде да родитељима објасне корист од вакцинације, ту је и већи обухват заштићене деце. То само указује да ћемо у будућности морати више да радимо на повећању свести, како код опште тако и код стручне јавности и подизању обухвата вакцинације у срединама, односно домовима здравља где је обухват мали. Из тог разлога ми ћемо, као удружење, активније радити на овом пољу, јер иако је Србија обезбедила превентивну вакцину против ХПВ о трошку РФЗО и започела процес имунизације девојчица и дечака, стиче се утисак да велики број родитеља и деце и даље није упознат о могућности добијања вакцине и заштите од ХПВ – каже Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника “Проговори”.

Главни узрочник рака грлића материце је Хумани Папилома Вирус (ХПВ). Карцином грлића материце је у раним стадијумима обично асимптоматски, а од појаве почетних лезија па до испољавања симптома канцера, може да прође чак и 20 година. Међутим и поред тога што против овог обољења постоји двојаки начин превенције, имунизација и редовни гинеколошки прегледи, Србија је неславан рекордер у Европи по броју оболелих од рака грлића материце од којег годишње готово 1.500 жена оболи, а више од 700 изгуби битку са овом болешћу.

Фото: Јелена Бранковић

Др Јелена Јанковић, помоћница министра здравља каже да је та институција партнер у свим активностима, пре свега јер је Министарство здравља потписало споразум са Удружењем пацијената за борбу против рака јајника и грлића материце „Проговори“ о елиминацији ХПВ инфекције у Србији.

- Задовољни смо обухватом имуницазије, али он мора да буде много већи. У наредном периоду радићемо на подизању свести међу родитељима, али и читаве популације о значају превенције. Вакцинација против ХП вируса је једино обољење које се може превенирати вакцином. Радићемо и на едукацији лекара како би и они заједно са нама учествовали у промоцији и превенцији од ХПВ и мислим да ће резултати бити видљив кроз годину дана. Оно што нам је, такође, план да успоставимо и одређени регистар који ће пратити број вакцинисане деце, тако да је и то један изазов за Министарство здравља – рекла је др Јанковић.

Дом здравља Краљево, један је од седам домова здравља које је добило признање Удружења „Проговори“ због оснаживања процеса имунизације.

Фото: Јелена Бранковић

 

- Ми смо почели вакцинацију 17. јуна 2022. и закључно са октобром апликовали смо 1.017 доза вакцина. Нисмо задовољни са овим бројем и мислим да обухват треба да буде значајно већи. Надамо се обавезној вакцинацији против ХПВ , јер је наш лични утисак да оног момента када она буде обавезна, да ће и обухват бити значајно већи. Доста смо радили на афирмацији вакцинације, зато смо међу домовима здравља који су први почели и зато и имамо задовољавајуће резултате. Ситуација у Краљеву је таква да они родитељи који су одлучили да вакцинишу своју децу, комплетно су их и заштитили. Такође, имамо и значајан број вакцинисаних дечака, што је свакако добро, јер знамо да су они преносиоци ХП вируса. Дом здравља у Краљеву је направио у свом софтверу опцију својеврсног подсетника за вакцинацију. Наиме, педијатар када отвори електронски здравствени картон свог пацијента, има сигнализацију да ли је дете вакцинисано против ХПВ или није. То нам јако олакшава посао, подсећа сваког момента да о томе причамо, едукујемо и мотивишемо пацијенте – објашњава др Мирјана Крчевинац, директорка Дома здравља Краљево.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности