ОВИХ ПЕТ БОЛЕСТИ МОЖЕ ДА БУДЕ НАСЛЕДНО: Једна је најчешћи узрок инфаркта
ГЕНЕТИКА игра велику улогу по питању наслеђивања одређених карактеристика наших родитеља. Од ДНК хромозома зависи коју боју очију, косе или облик носа ћемо наследити. Осим физичких особина, одређени гени су заслужни за наследне болести и поремећаје.
Такође, то не мора да буде правило. Само зато што имате генетску предиспозицију за неку болест не значи да ћете је добити, каже Мери Фреивогел, председница Националног друштва генетских саветника.
"Ваше окружење, породична историја, животне навике, па чак и чиста шанса такође играју улогу“, каже она.
Ево неколико болести и поремећаја који су наследни и на које можете да утичете на време:
1. Болести срца
Сви знамо да нездрава храна, мањак кретања и пушење могу негативно да се одразе на здравље нашег срца. Значајна студија из 2016. године која је обухватала више од 55.000 учесника која је објављена у "The New England Journal of Medicine" открила је колико су те навике биле критичне за људе који су имали генетски ризик од срчаних болести.
2. Рак дебелог црева
Тестирање на аденоматозне полипе може да вам помогне да сазнате да ли сте у повећаном ризику од рака дебелог црева. Такви полипи могу да се развију у вашем дебелом цреву током тинејџерских година, али постају малигни када се приближите 40. Чак један од пет људи који добију болест је у сродству са неким ко ју је имао, према Америчком друштву за рак.
"Људи обично почињу да се тестирају на рак дебелог црева са 50 година, али ако имате породичну историју рака дебелог црева или полипа, требало би раније да се прегледате", додају лекари.
3. Целијакија
Према Фондацији за целијакију, један од 10 људи са сродником у првом степену са овом болешћу (што значи родитељ, дете или брат или сестра) имају ризик да је и сами добију, пошто постоје гени повезани са целијакијом.
За разлику од људи са интолеранцијом који се суочавају са привременим проблемима са варењем након једења глутена, пацијенти са целијакијом који уносе пшенични протеин доживљавају озбиљне проблеме у танком цреву.
4. Повишени холестерол
Нажалост, о повишеном холестеролу многи почињу да размишљају тек када блиска особа доживи срчани удар. Људи са генетским поремећајем званим породична хиперхолестеролемија имају повишени ниво "лошег" холестерола од рођења и 20 пута су у већем ризику од раних срчаних болести, укључујући срчани и мождани удар.
"Повишени холестерол је најчешћи генетски узрок раног срчаног обољења, али раним лечењем ризик појединца може да се смањи за 80 процената", каже Даниел Радер, професор на Медицинском факултету у Пенсилванији.
5. Депресија
И дан-данас, у 21. веку, научници и даље истражују наследне факторе менталних стања и поремећаја. Само зато што неко у вашој породици има депресију не значи да ћете и ви, али је вероватније да ћете је имати ако је она кроз породицу била учесталија.
(Мондо)
БОНУС ВИДЕО: РЕФЛЕКСИЈА ЖИВОТА: Плес који нас мења из корена - учи мушкарца да буде мушкарац, жену да буде жена
Препоручујемо
Особина коју деца наслеђују ПРЕТЕЖНО ОД МАЈКЕ: У питању је јако битна карактеристика
06. 12. 2022. у 18:44
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)