ПАЗИТЕ СЕ СТОМАЧНОГ ВИРУСА: Почиње повраћањем, а затим следи температура
ПОДАЦИ показују да у Европи готово свако дете у прве три године живота оболи од акутне инфективне дијареје бар једном.
Слична ситуација је и у Србији, па је стомачни вирус најчешћи разлог за хоспитализацију деце млађе од пет година. Сезона када је стомачни вирус најраспрострањенији међу најмлађима је од новембра до априла месеца, али се дешава и током лета, нарочито за време путовања и промене средине.
У интервјуу за "Новости", асистент др Иван Миловановић, педијатар-гастроентеролог, шеф Дневне болнице гастроентерологије, Универзитетске дечије клинике "Тиршова", каже да су најчешћи узрочници стомачних вироза Рота, Адено и Норо вирус:
- Клиничка слика почиње обично повраћањем па се потом јавља повишена телесна температура и воденасте столице. Није искључено ни да је узрочник тегоба бактерија, али чињеница је да су бактеријске инфективне дијареје ретке. Када се догоде, оне имају нешто тежу клинички слику. Таква деца углавном имају изразито високу температуру, често имају болове у трбуху и крв у столици, па чак и неуролошке испаде. Најчешћи узрочници су кампилобактер и салмонела, који често доводе до тровања храном, посебно у летњим месецима.
* Осим тежине симптома, како се још разликује вирусна од бактеријске дијареје?
- Рутински није потребно утврђивање узрочника акутне инфективне дијареје код сваког детета. Микробиолошко тестирање се примењује само код оних са повишеним ризиком за бактеријску инфекцију, као што су онколошки пацијенти, деца са хроничним болестима црева и веома тешком клиничком сликом или пак симптомима који трају дуже од седам дана. Уколико се одлучимо за анализу столице, можемо анализирати антигене на најчешће вирусне узрочнике, или пак засејати узорке столице за бактеријску анализу (копрокултура). Уколико постоји податак о скоријој употреби антибиотика, потребно је у столици анализирати токсине клостридије.
* Зашто је често потребно дете хоспитализовати због стомачног вируса?
- Дехидратација, односно губитак течности је главни проблем код акутне инфективне дијареје и он је израженији што дете више повраћа или уколико има већи број столица, и што је дете млађе. Зато је основа лечења надокнада течности и то првенствено растворима за оралну рехидратацију, а уколико они нису при руци може и растворена супа из кесице или разблажени сок од јабуке.
* Ако лекар није у близини, да ли је рационално дати детету антибиотик "на своју руку"?
- Антибиотици се не препоручују код већине деце, јер је ово самоограничавајућа болест која ће спонтано проћи за највише седам дана. Поред рехидратација препоручује се примена и пробиотика. Посебна врста исхране се у највећем броју случајева не препоручује, односно већ након шест сати од почетка дијареје треба, уколико је могуће и дете не повраћа, успоставити што нормалнију исхрану.
ПРИПРЕМА ЗА МОРЕ
* Треба ли дете посебно припремати за одлазак на море у смислу да му се превентивно дају пробиотици?
- Превентивна примена пробиотика је резервисна за ону малу групу деце која иначе приликом путовања или након примене неких антибиотика имају проливасте столице. Њихова цревна флора је нешто нестабилнија и треба је појачати са применом пробиотика у трајању од неколико недеља, односно све док су на потовању. Највећи број деце не захтева превентивну примену пробиотика.
* Колико траје лечење ако дете заврши у болничкој постељи?
- Лечење не траје дуго, максимално пет до седам дана и већином се ради на надокади течности, давању антипиретика и превенцији компликација. Понекад се уради и ултразвучни преглед трбуха да би се искључили хирурушки узроци бола у трбуху, као што је упала слепог црева. У суштини овакве хоспитализације најчешће нису компликоване и деца када почну да једу и пију већ могу да иду кући.
* Када дете добије стомачни вирус да ли ће и родитеље да инфицира?
- Инфекција других чланова породица је могућа и нарочито је опасна за другу децу, браћу и сестре, уколико их инфицирано дете има. Зато је од прворазредног значаја хигијена руку свих укућана јер се на тај начин вирус најчешће преноси. Дакако и родитељи могу да оболе, али је клиничка слика најчешће много блажа, а период трајања болести је краћи него код деце.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)