БУДИТЕ ХУМАНИ, ПОСТАНИТЕ ДАВАЛАЦ МАТИЧНИХ ЋЕЛИЈА: За три месеца уписано више донора него за претходне три године
СТУДИЈА урађена у Немачкој недвосмислено је доказала да се шанса за успешност трансплантације матичних ћелија повећава за 30 одсто уколико је донор са истог географског подручја.
Често је трансплантација матичних ћелија једини пут ка излечењу болести као што су акутна леукемија, апластична анемија, имуне дефицијенције, урођени поремећаји метаболизма и других, иначе већина оболелих неће преживети. Међутим, свега 30 одсто болесника има подударног даваоца матичних ћелија у оквиру своје породице, па несродни даваоци уписани у Регистар преостају као једина могућност.
Из ових разлога, Институт за трансфузију крви Србије, у оквиру којег се и налази Регистар давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије, покренуо је националну кампању "Ослони се на мене" како би се повећао број уписаних давалаца у Регистар и подигла свест јавности о значају постојања самог Регистра.
Др Глорија Благојевић из Института за трансфузију крви, напомиње да поред Београда, представници Института спроводе кампању и у осталим градовима широм Србије, а сада је на реду Суботица.
- У суботу 27. августа од 16 часова на Тргу слободе у Суботици, у оквиру "Такмичарског сајма", Суботичани ће имати прилику да се инфомишу о значају постојања несродних давалаца у нашем Регистру, као и да приступе Регистру давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије. Акција је подржана и од стране спортског удружења "Хоризонт", који је уједно и организатор 5. Суботичког полумаратона - "Трчи кроз историју", а који се одржава дан касније. Такође, и у недељу 28. августа, на сам дан одржавања трке, учесници полумаратона, као и сви други присутни грађани, моћи ће да се упишу у Регистар. Сам чин приступања Регистру изискује свега пет минута времена и једну малу епрувету крви узету из периферне вене. Читава процедура свакако неће умањити физичку спремност тркача, напротив, може само појачати такмичарски дух сазнањем да можете некоме дословно спасити живот - истиче др Благојевић.
Да би се за што већи број наших болесника пронашао одговарајући давалац, потребно је најмање 100.000 пријављених давалаца у националном регистру, а тренутно је тај број око 11.500 уписаних.Из тог разлога се пацијенти у Србији ослањају на Светски регистар и хумане грађане других држава, пре свега из Немачке, Турске, Пољске, Израела и др, који донирају матичне ћелије нашим оболелим суграђанима.
Међутим, тражење несродног даваоца у иностранству, преко Светског регистра, додатно успорава процес излечења, чиме се и умањују шанса за преживљавање пацијента. На жалост, за један број оболелих давалац се никада не пронађе, па самим тим, шансе за њихово преживљавање не постоје.
О ефектима националне кампање, са циљем да приближи значај повећања броја несродних давалаца у Регистру, др Благојевић истиче да, иако кампања траје свега неколико месеци број новопријављених давалаца расте, што говори у прилог томе да радимо праву ствар.
- За три месеца је уписано више од 1.500 нових давалаца, а то је до скоро био неки трогодишњи просек пријављених. Што је више уписаних у Србији, то су веће шансе да се подударни давалац нађе у границама наше државе. С тога позивам све Суботичане да дођу у суботу и недељу на Трг слободе, дају једну епрувету крви, упишу се у Регистар и покажу своју хуману и људску страну - закључује др Глорија Благојевић.
Процедура уписа у Национални регистар:
- Регистру могу да приступе здраве особе које имају између 18 и 45 година, које не болују од тешких обољења срца, плућа и бубрега, малигних и аутоимуних обољења.
- Сама процедура пријаве се састоји од попуњавања једноставног формулара и давања узорка крви из вене, као када се вади узорак за анализу крвне слике.
- Након тога на кућну адресу, пријављеној особи стиже персонализована картица која потврђује да је уписана у Регистар и под којим бројем.
- Када се једном пријави, подаци о тој особи остају у Регистру док не напуни 60 година.
Давање матичних ћелија
- Давање матичних ћелија је потпуно безбедно и безболно.
- Уколико се установи да је давалац из Регистра подударан са пацијентом коме су потребне матичне ћелије, позива се у даљу процедуру.
- Пријављивање у Регистар не обавезује и само давање матичних ћелија хематопоезе, све се своди на принцип добре воље и људску жељу да се помогне.
- Матичне ћелије се могу прикупити на два начина, из периферне крви и из бедрене кости. Давалац је тај који бира начин на који ће дати матичне ћелије.
- Уколико је давалац подударан са неким од оболелих и прихвати да уђе у даљу процедуру, обавља се лекарски преглед и након тога се приступа издвајају матичних ћелија.
- У данашње време, матичне ћелије се прикупљају у највећем броју случајева из периферне крви, сама процедура је комфорна за даваоца, траје пар сати и врло је слична давању крви.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)