БОЛЕСНИ ДЕСНИ ТЕЖИ КОВИД: Инфицирани вирусом корона који су имали пародонтитис, чешће били лечени на одељењима интензивне неге
НЕМАЧКО друштво за пародонтологију, позивајући се на нову студију, упозорава да би пародонтитис, слично као и неке друге болести, требало сматрати фактором ризика за тежак облик ковида 19.
Истраживачи су, користећи електронске медицинске досијее, испитивали ток болести код 568 пацијената у болницама у Катару у периоду између фебруара и јула 2020. године.
Научници су уочили да пацијенти са пародонтозом удишу бактерије које тако из уста улазе у плућа и тамо изазивају додатно упале, посебно код пацијената који су на респиратору.
- То може да допринесе погоршању здравственог стања пацијената са ковидом 19 и да повећа ризик од смрти - рекао је аутор студије Маријано Занц.
Дуго непрепознато
ПРОБЛЕМИ са зубима, познато је, могу да изазову озбиљне болести и повећају ризик од инфаркта, реуматизма или плућних болести, а нова студија је потврдила везу болести десни и ризика од ковида 19.
Пародонтитис, познатији као пародонтоза, јесте бактеријско запаљење десни. Наследни фактор, пушење, лоша орална хигијена или погрешан начин прања зуба могу да проузрокују стварање наслага бактерија које нападају зубно месо. То запаљење често остаје неоткривено, јер не изазива бол, а примећује се најчешће тек када десни прокрваре.
Он због тога препоручује да се, пре употребе респиратора, пацијентима који имају пародонтозу усна шупљина дезинфикује.
Према Немачком друштву за пародонтологију, студија указује на "важност пародонталног здравља у погледу превенције, а можда чак и управљања компликацијама са ковидом 19. Лекари зато саветују да се нега зуба и десни не занемарује ни у време пандемије.
Према новој студији, раствори за испирање уста могу да смање ризик од инфекције короном, а по свој прилици и да спрече тежи ток болести.
- Гргљање дезинфекционих средства за грло смањује концентрацију вируса толико да човек више није заразан. Ако се примени на време, може се очекивати само благи ток болести, ако до ње уопште и дође - рекао је за "Билд" професор хигијене, др Клаус-Дитер Кастров.
Ипак, средства за испирање уста или одговарајуће спрејове не би требало користити сувише често, јер иритирају оралну слузокожу и тако могу дугорочно да оштете оралну флору.
Препоручујемо
ВЕЗА МИГРЕНЕ И НАЛЕТА ВРУЋИНЕ: Јака главобоља повезана са тежим симптомима менопаузе
08. 10. 2021. у 12:00
НОВА ДИЈАГНОСТИКА РАКА ДОЈКЕ: Научници развили систем вештачке интелигенције
09. 10. 2021. у 12:00
ВЕЖБАЈУЋИ ПОБЕДИТЕ ЗИМОГРОЖЉИВОСТ: Редовна рекреација јача капацитет плућа
08. 10. 2021. у 17:00
ДУЊА ЗА БОЉИ ИМУНИТЕТ: Чај који делује умирујуће и отклања несаницу
08. 10. 2021. у 15:30
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)