АНТИБИОГРАМ МОЖЕ ДА ЗАВЕДЕ И ЛЕКАРА: Да ли је у прописивању антибиотика увек неопходно испитати узрок инфекције
ИАКО су у употреби већ више од осам деценија, лекарима и даље није лако да пропишу одговарајући антибиотик и примене га у оптималној дози.
Од велике помоћи им је антибиограм, али често нису у прилици да се њиме послуже, па антибиотик одређују на основу искуства. Многи пацијенти, међутим, верују да без антибиограма доктори не могу да дају добру терапију, па чак и одбијају да пију лек који им лекар да на основу својих знања из праксе.
Професор др Слободан Јанковић, фармаколог Клиничко-болничког центра у Крагујевцу, каже да се најбољи резултати добијају комбиновањем антибиограма и искуства лекара. У том случају, како каже, резултати лечења ће бити најбољи, а нежељена дејства најмања:
- Извештај о осетљивости бактерија изолованих из организма болесника познатији као антибиограм, јесте од огромне користи за лечење, али може и да "заведе" и проузрокује више штете него користи. Јер, питање је да ли је изолована бактерија узрочник инфекције болесника, или је то само микроорганизам који је присутан у организму, али не изазива инфекцију. Наиме, наше тело је на површини коже и многих слузокожа прекривено десетинама хиљада бактерија, које углавном воде порекло из дебелог црева. Ако се приликом узимања узорка за микробиолошку анализу у њему нађу ове бактерије, и испита њихова осетљивост, примена антибиотика на основу таквог антибиограма би била грешка, јер пацијенту лек не би помогао, а добила би се само евентуална нежељена дејства. Дакле, прави узорак за анализу треба да буде узет са места инфекције, тамо где постоји гној или где се бактерије никако не би смеле наћи, као што је крв. Па чак и тада може да се деси да, ако техника узимања узорка није беспрекорна, у њега доспеју бактерије са површине тела које нису узрочници инфекције.
УЗИМАЊЕ
"НА СВОЈУ РУКУ"
ПРЕМА нашим законима, антибиотике сме да пропише само лекар, али се нажалост често дешава да пацијенти сами успевају незаконито да их прибаве.
- Вероватноћа да ће у таквој ситуацији, када сам пацијент бира антибиотик, настати грешка са мањим или већим штетним последицама је већа од 95 одсто - каже професор Слободан Јанковић, фармаколог. - Народски речено, узимање антибиотика "на своју руку" је лудост.
У прилог тврдње да антибиограм није кључан у прописивању антибиотске терапије професор Јанковић напомиње да њега може да тумачи само лекар, а не пацијент:
- Тумачење антибиограма је посебна вештина која захтева и процену вероватноће да је изолована бактерија стварно узрочник инфекције, као и процену који антибиотик ће највише помоћи болеснику. Највештији у тим проценама су лекари специјалисти инфективних болести и клиничке фармакологије.
Када пацијент има јасне знаке инфекције, као што су повишена температура, убрзани пулс и дисање, повећан број леукоцита, повишен прокалцитонин у крви, нема времена за антибиограм, јер антибиотик треба одмах да се примени.
- Тада лекари бирају лек на основу искуства о највероватнијим узрочницима неке инфекције - каже проф. Јанковић. - То је емпиријска процена, заснована на претходним сазнањима и искуствима. Приликом избора антибиотика се, такође, узимају у обзир и хронична обољења пацијента, други лекови које узима, да ли је алергичан на лекове и које антибиотике је користио у прошлости.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)