НАМЕТИ СВЕ ВЕЋИ: Поред уља, скупље и гориво, млечне прерађевине, месо, Влада има механизам да заустави раст цена основних животних намирница
ЦЕНЕ у Црној Гори опет дивљају! Пример за то је цена литра уља у маркетима, која се до пре месец могла купити за око један евро, да би потом поскупела зе више од 30 одсто, па сада кошта, зависно од марке и произвођача од 1,35 до чак 1,70 евра! Али то је изгледа тек почетак, јер у трговачким ланцима најављују нови раст цена те намирнице, али и производа на бази уља.
- С обзиром на то да су у нашем ланцу маркета купљене залихе уља по нижим ценама при крају, очекује се раст цена не само код нас већ на целом тржишту, јер се најављују и даље нестабилне цене које се мењају практично на недељном нивоу. Што се тиче осталих намирница и поскупљења морам рећи да су очекивана и да се исто дешава, не само код нас већ и у региону. За сада имамо најаве да ће уље свакако бити скупље, али и других производа од сунцокрета, нпр. мајонеза, маргарина - казала је Оливера Лаконић, из компаније "Воли".
Статистичари су израчунали да су цене у марту просечно расле 1,4 одсто. Поред уља веће су и цене горива, млечних прерађевина, меса, брашна, кондиторских и фармацеутских производа.
У Привредној комори кажу да су разлози пад економске активности, мања тражња и трговинска размена, али и раст цена нафте на светском нивоу што је директно утицало и на повећање трошкова транспорта.
- То што цене животних намирница расту може се директно повезати са одлукама појединих држава које су ограничиле извоз сунцокрета и житарица. И временске прилике, односно ниске температуре у ово доба године утицаће на уобичајену пролећну сетву, што свакако за последицу може имати даљи раст цена - образложила је др Нина Дракић, потпредседница Привредне коморе.
У Министарству за економски развој детаљно од почетка године прате кретања цена на тржишту, нарочито основних намирница.
- Анализирамо ситуацију и уколико дође до значајнијих поремећаја на тржишту, искористићемо могућности које имамо сходно законским прописима. У току јануара ипочетком фебруара, контактирали смо локалне самоуправе у Црној Гори упитом опотребама на њиховој територији за јестивим уљем и брашном - кажу у ресору Министарства за економски развој на чијем је челу Јаков Милатовић.
Општине су након контаката са снабдевачима одговориле да у овом тренутку нису потребне интервенције.
- За сада, дакле, нема озбиљнијих поремећаја на тржишту, ради се о пролазном тренду. У случају да се, ипак, појави потреба за интервенцију државе, пустићемо на тржиште одређену количину робе како би се избалансирале понуда и потражња и на тај начин утицало на ниво цена - поручили су из тог министарства.
ТРГОВЦИ ДА СМАЊЕ МАРЖЕ
У ТРЕНУТКУ тешке економске, политичке и здравствене кризе није могуће утицати на цене из увоза, али на поскупљења, уколико има могућности могли би интервенисати трговачки ланци са мањим маржама, бар, до стабилизације пандемије, поручили су из Савеза синдиката Црне Горе.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)