ЦРКВА НЕМА АМБИЦИЈУ ДА ВЛАДА У ЦРНОЈ ГОРИ: Кирило, епископ буеносајрески, оцењује да је промена власти заиста историјски искорак
СРПСКА православна црква у Црној Гори не жели да влада државом. Жеља нам је да црква и држава једна према другој гаје поверење и поштовање. Историја Црне Горе, међутим, показује нам и да митрополит црногорско-приморски никада није могао избећи друштвену улогу саветодавца и миротворца.
Народ Црне Горе има посебно поверење у свог духовног пастира и његову реч слуша. Слава Богу да је тако.
У атмосфери дубоких друштвених и политичких промена у Црној Гори, у време док Српска црква ишчекује избор наследника патријарха Иринеја и митрополита Амфилохија, овако говори епископ буеносајрески и јужноцентралноамерички Кирило (Бојовић). Он не крије задовољство што се дух мира и помирења враћа у најмлађу европску државу:
- Жртва митрополита Амфилохија је учинила да добијемо коначно на челу извршне власти човека од знања и од вере. Реч је о премијеру Здравку Кривокапићу. Имам осећај да је и цела ваведењска влада таква. Тако се ствара дуго жељени дух међусобног уважавања и поштовања. У таквој атмосфери корективна функција Цркве биће у већини случајева сувишна.
* Како сте лично доживели уснуће патријарха Иринеја и митрополита Амфилохија?
- Њих двојица били су "два сведока Божија или две маслине и два свећњака што стоје пред Господаром земље". Упокојење блаженопочившег патријарха Иринеја велики је губитак за Српску цркву. Не само због положаја и титуле, већ и због личних врлина које су га красиле. Његова једноставност у Богу и уједно решеност приликом доношења одлука биле су изузетне. Његов углед у Сабору архијереја, његов савет и умеће да приближи и помири удаљене ставове пленили су. Митрополит Амфилохије, опет, био је несумњиво Божији човек, велике духовне снаге, јаке молитве, мудрог савета. Та празнина ће се још задуго осећати. На нама је да проведемо ово време у молитвама да нам Господ покаже њихове достојне наследнике.
КАПЕЛА ПОРЕД МАУЗОЛЕЈА
* ОЧЕКУЈЕТЕ ли да Црква и верни народ испуне аманет великог Његоша и митрополита Амфилохија и обнове капелу на Ловћену?
- Да, сада се то помиње као завет митрополита Амфилохија придодат аманету Његоша - Светог Петра Другог. Обновом Његошеве капеле и управо Његошеве капеле, и ниједне друге која се помиње у том контексту, народ Црне Горе правилно би одговорио на завете двојице великих људи наше историје. Исти завет поновио је и патријарх Иринеј на сахрани митрополита Амфилохија. На Ловћену - дивној планини која је сама за себе споменик наше историје и географије - има места за оба културно-историјска споменика и за сакралну капелу и за световни маузолеј.
* Митрополија је у жалости, али се говори о будућем архијереју на трону Светог Петра Цетињског. Каква личност би, по вашем мишљењу, требало да постане нови митрополит?
- Оставимо одлуку о новом митрополиту црногорско-приморском Светом архијерејском сабору. Не треба сумњати да ће Сабор надахнут Духом Светим донети правилну одлуку за наш народ и нашу митрополију. Новом митрополиту сигурно неће бити лако, јер ће га људи упоређивати са Амфилохијем. Верујем и да ће владика Амфилохије молитвено помагати свог наследника.
* Дух промена изнедрен црквено-народним покретом "Не дамо светиње" донео је и нову власт у Црној Гори. Каква су ваша очекивања од Кривокапићеве владе?
- Слава Богу и Богородици што смо коначно добили ваведењску владу. Неподељена су мишљења да је то историјски искорак Црне Горе у демократске промене. Велика су очекивања, па мислим да је због тога критикована и пре него што је основана. Лично сматрам да су Кривокапић и његови министри људи од струке и знања, да им треба пружити пуну подршку да изведу до краја обећане реформе.
* Око спорног закона о слободи вероисповести ломе се копља и данас. Како видите законско решење које је усвојено у парламенту?
- Нисам политичар, а још мање правник, али по информацијама из медија чини ми се да је нова влада нашла одличан пут да се тај безакони закон трансформише у облик који ће задовољавати све грађане Црне Горе. Ако мислите какав однос очекујемо према Цркви, сматрам да не треба сумњати да је усвојени Закон о слободи вероисповести праведан за све грађане, односно цркве и верске заједнице.
ПАМТE АМФИЛОХИЈА
* КАКО је вест о Амфилохијевој смрти примљена међу верницима Јужне Америке?
- Митрополит Амфилохије је био човек васељенског духа и настројења, али и конкретне акције. На његову иницијативу 2011. основана је најмлађа епархија СПЦ за Јужну Америку. Његову љубав људи су осећали и није чудо што је вест о његовом упокојењу одјекнула у целом православном свету и шире. У Јужној и централној Америци људи који су га видели макар једанпут са сузама су примили вест о његовом упокојењу. Митрополит Амфилохије је имао посебан пастирски однос са људима на свим меридијанима, и они су га поштовали, слушали његову реч и волели га.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)