"ПУМПАЈУ" УГАЉ, ТРУЈУ ГРАД: У ваздуху у Пљевљима драматично повећање сумпор-диоксида и других материја

М. Д.

16. 11. 2020. у 11:03

ДРАМАТИЧНО повећање концентрације сумпор-диоксида (SО2) и других загађујућих материја у ваздуху у Пљевљима протеклих дана, поново је покренуло питање ко су највећи кривци за такво стање и је ли се могло учинити нешто да се тај проблем ублажи.

ПУМПАЈУ УГАЉ, ТРУЈУ ГРАД: У ваздуху у Пљевљима драматично повећање сумпор-диоксида и других материја

Фото М. Д.

Одборница Нове српске демократије у парламенту града, Славица Батизић каже да је куцнуо последњи час да се нешто уради.

- Мислим да је здравље приоритет. Толико средстава новчаних у овој држави иде на неке друге периферне ствари уместо да се уложи у здравље и заштиту животне средине - каже Батизићева. - Претходних дана, када је био енормно загађен ваздух, требало је предузети конкретне мере како би се макар покушало да се стање ублажи. Требало је да се донесе одлука о хитној забрани управљања возилима тог критичног дана. То је бар могло да се донесе. Чак су могле да се зауставе можда и котларнице па да се нађе неки алтернативни систем грејања, као на пример на електричну енергију а да можда - каже Батизић, напомињући да је Термоелектрана, Рудник угља ипак највећи загађивачи животне средине.

Она истиче да је као одборница у Скупштини општине, од запослених из ТЕ "Пљевља" добила информације да се угаљ у овом електроенергетском објекту пре сагоревања прска одређеном течношћу како би се повећала енергетска моћ истог, али да те наводе нико није демантовао.

- Од радника Термоелетране сам добила податке да се на угаљ сипа одређена течност која се набавља у Аустрији. Једини разлог је да се повећа калоријска моћ. На тим бурадима, како сам сазнала од истог извора, пише опасно, отровно за живот и да под неким посебним мерама упозорења мора да се користи. Нисам најстручнија, али како полако иде тренд болести у овом граду свима је нама јасно да у томе има велике истине - каже Батизићева.

ЕПЦГ: КАКО ЈЕ ПРОБЛЕМ САМО ЗИМИ

Из ЕПЦГ подсећају да се проблем у Пљевљима препознаје искључиво у времену грејне сезоне тј. током зиме, а никада у другим годишњим добима, што говори да нема утицаја ТЕ на ове појаве.

- У супротном ове појаве би се јављале током читаве године када електана ради а не само зими - закључили су из ЕПЦГ.

Из ЕПЦГ су јуче, за "Новости", саопштили да ТЕ " Пљевља", приликом сагоревања угља не користи никакву течност којом би повећала калоријску моћ угља.

- Наше постројење је димензионисано искључиво на бази калоријске вредности и хемијског састава угља из Пљеваљског басена и додавање било чега сличног наведеног било би неприхватљиво и опасно за рад нашег постројења - наводи се у о одговору Сектора за корпоративну комуникацију Електропривреде Црне Горе. - Термоелектрана сходно својим техничко-технолошким решењима има изузетно мали утицај на локалну заједницу са становишта емисија из димног гаса па самим тим и на емисију сумпор-диоксида.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ТРАДИЦИЈА СЕ НАСТАВЉА: Фондација Меридиан вредним стипендијама по пети пут наградила најбоље академце у земљи