ФОНД ЗА БЕЗБРИЖАН РАСТ ДЕЦЕ: Неплаћање алиментације је кривично дело и тежи облик насиља над најмлађима

И. Д. СТОЈАДИНОВИЋ

16. 11. 2020. у 11:05

НЕПЛАЋАЊЕ алиментације је кривично дело, а Истанбулска конвенција, чија је потписница и Црна Гора, каже да је то један од тежих облика насиља над женама и децом.

ФОНД ЗА  БЕЗБРИЖАН РАСТ ДЕЦЕ: Неплаћање алиментације је кривично дело и тежи облик насиља над најмлађима

Фото: Depositphotos

Судови у Црној Гори су током прошле и до 31. августа ове године изрекли 203 санкције родитељима који нису плаћали алиментације, при чему су 43 особе због неплаћања издржавања за своје дете послате у затвор, а шест у кућни затвор, што укупно представља 49 родитеља који су на неки начин осуђени на издржавање казне. Бројни апели да се оснује алиментациони фонд још нису уродили плодом.

У Центру за женска права појашњавају да, у случајевима када ни затвор не помаже да родитељ исплати алиментацију, подржавају предлог да се вредност коју недавалац издржавања оствари друштвено-корисним радом преусмери родитељу који је покренуо поступак за неплаћање алиментације.

- Ово би свакако био један од добрих предлога како да се наплати обавеза издржавања, будући да у неким ситуацијама чак и поред изрицања више кривичних санкција, па и затворских казни деца не остваре своја права - наводе у тој организацији.

ПРЕДЛОГ ИЗ УРА

ГП УРА је предложила формирање Алиментационог фонда, кроз предлог измена Породичног закона којег још 2015. године упутила Скупштини Црне Горе. Фонд би функционисао тако што би родитељи утврђени износ морали уплаћивати на рачун Фонда и у роковима дефинисаним у Решењу о разводу.

Како би у овом Фонду добијали сваки предмет о разводу, технички би имали све "обвезнике" плаћања и све "кориснике" алиментације и пребацивали износе уплатиоца на особу примаоца.

Како истичу, држава мора наћи решење да кроз законску регулативу сузбију изигравање закона где се родитељ води као незапослен, иако је радно способан и ради "на црно". И то је, тврде, један од разлога за увођење алиментационог фонда, који постоји у готово свим земљама Европске уније.

- Имате родитеље који тек након покретања тих поступака испуне своју обавезу. А има и оних који, без обзира на број кривичних поступака и најстроже кривичне санкције (затвор), настављају да злоупотребљавају своја родитељска овлашћења и не испуњавају законску обавезу према својој деци - наводе у НВО.

Марина Медојевић, директорка Банке хране која је недавно престала са радом, напомиње да Црна Гора има више од 25.000 самохраних родитеља. Сматра да је подршка државе деценијама изостајала, те очекује да нова Влада почне да улаже у решавање проблема сиромаштва. Предлаже да само неки од добрих примера могу бити бескаматни кредити за младе, жене, једнородитељске породице и незапослене, забрана искључивања социјално угрожених породица са електромреже, бесплатан превоз ученика, плаћене екскурзије, социјалне самопослуге, стимулисање школовања социјално угрожених кроз давање стипендија. Медојевићева има предлог да се имовина, за коју се не може доказати порекло, преусмери у решавања стамбених питања социјално угрожених.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)