ВРАТИО НАРОД, ОБНОВИО 650 ЦРКАВА: Доласком Амфилохија на трон митрополита 1990. године почела је духовна обнова и преображај црне горе
ВЛАДИКА Амфилохије од свог доласка на трон црногорских митрополита до последњег часа обновио је више од 650 храмова и црквених здања широм Црне Горе. Овакав замах обнове духовног живота пореди се са епохом Немањића и добом династије Петровића, које се сматрају најзначајнијим раздобљима у историји духовности Црне Горе.
Амфилохијева обнова храмова, како истичу његови савременици, није била обнова само споменика културе, већ центара духовног живота. Овај замах пратио је повратак народа у Цркву, али и невиђено ширење свештенства и монаштва.
- Када је дошао у Црну Гору 1990. владика Амфилохије је затекао свега око 30 свештеника и монаха. Пред себе је поставио циљ - да, као што је било пре великог ратног страдања клирика у рату 1941-1945, ниједно веће место не буде без свештеника. Данас их је више стотина, а овај број се непрекидно повећава - објашњавају у Митрополији на Цетињу.
Осим тога, Амфилохије је заслужан за свеукупну консолидацију Митрополије, коју је до своје смрти предводио часни старац митрополит Данило Дајковић. То подразумева обезбеђивање прихода, подизање зграда, реконструкцију у комунизму уништених цркава и манастира.
- Митрополит је стално говорио како су комунисти, свесно и плански, уништавали цркве и манастире. Он је памтио како је Блажо Јовановић, праћен свитом, са цигаром у устима и рукама у џеповима улазио у манастир Морача. Поједини храмови су били претворени у школе, магацине, па и штале, а већина је била просто напуштена и закључана - сведоче свештеници Митрополије.
На Амфилохијев предлог Свети архијерејски сабор СПЦ обновио је 2000. године древну Епархију будимљанско-никшићку чији је први владика постао Јоаникије Мићовић. Обнову је доживео запустели манастир Подмаине у Будви, а започета је и обнова манастира Стањевића, стогодишњег средишта Црне Горе у доба Петровића, као и првог седишта Зетске митрополије - манастира Светог aрхангела на Превлаци код Тивта. Оживели су дуго времена пусти манастири: Горњи Брчели, Старчева Горица на Скадарском језеру, Дуга, Бијела, Подмалинско, Светоникољски манастир на Ободу, Ком, Врањина, Ћелија Добрска, Дајбабе, Ждребаоник...
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)