СТАТИСТИЧАРИ НЕ ПРИЗНАЈУ ГЛАДНЕ: Након четири године, Монстат објавио податке о сиромаштву, НВО анализу назвале срамном

И. Д. СТОЈАДИНОВИЋ

14. 10. 2020. у 08:39

МОНСТАТ је, након четири године паузе, објавио податке о сиромаштву у Црној Гори, према којима је апсолутна линија сиромаштва 192 евра, а само 4,4 одсто становништва има еквивалентну потрошњу мању од овог износа.

СТАТИСТИЧАРИ НЕ ПРИЗНАЈУ ГЛАДНЕ: Након четири године,  Монстат објавио податке о сиромаштву, НВО анализу назвале срамном

Просјаци на улици / Фото А. Саханић

Резултати су невероватни, јер док се увелико говори о све већим економским проблемима, великом броју социјално угрожених због последица коју је на глобалном нивоу изазвала пандемија вируса корона, Монстат је објавио податке према којима је сиромаштво за последњих четири године смањено за чак 51 одсто. Невладине организације које се годинама баве проблемом сиромаштва, ове податке називају срамним.

Директор НВО "Борба против сиромаштва" Радован Тошковић каже да му није јасно како је Монстат могао доћи до ових података, јер је реално стање далеко трагичније. Вероватно, каже, да та институција "традиционално објављује податке које наручује сада већ одлазећи режим".

- Чак и да већина становника има просечну плату, која је према Монстату око 510 евра, не би се могло говорити о нормалном животу. Минимална потрошачка корпа за четворочлану породицу је 640 евра, а у њу су урачунали само најосновније потребе и то су мизерне количине намирница. Ако у обзир узмемо да 90 одсто радника и пензионера нема ни приближно примања која би обезбедила минималну потрошачку корпу, јасно је да се велики број грађана бори за голу егзистенцију - наводи Тошковић.

Да су Монстатови подаци, како тврди, обмана, говори и податак да је од почетка ковид-кризе у Црној Гори без посла остало неколико десетина хиљада радника, да су десетине хиљада угоститеља и туристичких радника угрожене и боре се за опстанак на тржишту.

Монстатова анализа линије сиромаштва, сматрају и у НВО "Банка хране", далеко је од релног стања.

- Познато је да се стопа сиромаштва на одржив начин може смањити само новим запошљавањем и повећањем прихода. Када упоредимо и те параметре, које је такође објављивао Монстат, долазимо до истог закључка. Према Монстату, у августу 2019. посао је имало 210.455 грађана, а у истом месецу ове године запослење је имало њих 172.154 или 38.301 мање. Види се да у овом периоду није било никаквог експлозивног динамичног раста запослености и просечних зарада, а дошло је до значајног раста незапослености, што је и најважнији генератор сиромаштва код нас - саопштено је из те НВО.

Како додају, ту нису узели у обзир дугове становништва за струју од 120.000.000 евра или 600 евра просечно по бројилу, дугове банкама, рођацима и пријатељима, кашњења исплата алиментација самохраним мајкама и још много трошкова који социјално угрожени грађани плаћају исто као и најбогатији грађани земље.

ЕГЗИСТЕНЦИЈА

ПРЕМА прогнозама Светске банке, током ове године стопа сиромаштва ће се повећати на 20,4 одсто, пад БДП могао би бити и 12,4 одсто, а јавни дуг достићи 93 одсто БДП-а. Последице пандемије вируса корона могле би да одведу у сиромаштво чак 20.000 грађана Црне Горе, а у случају да криза потраје, у тој међународној институцији тврде да би ефекат могао бити много гори. Процењују да би приходи једног домаћинства могли да се смање за пет до десет одсто, у зависности од тога колико ће криза с пандемијом трајати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ЗНАМ ДА МЕ САДА МРЗИ, АЛИ НЕМАМ ПРОБЛЕМ СА ТИМ: Сабаленка одушевљена новим проласком у финале Аустралијан опена