ПОТПУНИ ДЕБАКЛ ДПС-а У БРОЈКАМА: Опозиција у Црној Гори за само четири године освојила чак 38.000 гласова грађана
ПОБЕДНИЧКЕ коалиционе листе на недељним изборима само у Подгорици освојиле су готово 15.000 гласова више него што је тадашња опозиција добила на изборима 2016. године.
Слично је и у Никшићу, Бијелом Пољу и Херцег Новом. У укупном збиру, опоненти владајућој странци за свега четири године обезбедили су гласове још 38.000 грађана Црне Горе.
Овим скоком у подршци, између осталог, објашњава се пораз владајуће ДПС и режима Мила Ђукановића на недељним изборима у Црној Гори. Феномен наглог повећања поверења у опозицију у односу на претходна изборна надметања, објашњава се изузетно великим одзивом, мудром стратегијом опозиције која је наступила у три колоне, али и мотивацијом грађана да гласају против ДПС.
Владајућа партија, иако је у изборној ноћи себе прогласила за појединачно најјачу у Црној Гори, у односу на изборе 2016. године забележила је смањење укупног броја освојених гласова свуда, осим у седам градова - Бару, Цетињу, Бијелом Пољу, Котору, Рожајама, Мојковцу и Улцињу. Анализа резултата избора показује и да је ДПС од 2016. до данас прокоцкала најмање 19.000 гласова. На бирачком телу од свега 540.000 бирача овакав губитак за свега четири године неминовно води у политички дебакл. Власт је сачувала бираче у Колашину, Будви, Плужинама и Гусињу. У Петњици, у односу на претходно изборно пребројавање, ДПС је издало - седморо бирача.
ЦЕТИЊЕ И ГУСИЊЕ
ОПОЗИЦИЈА је у односу на 2016. годину "утањила" на Цетињу, где је изгубила 60 гласова, у Колашину 70, а у Шавнику седам бирача. Разлика на штету противника владајуће странке забележена је и у Гусињу где је на страну режима "претрчало" деветоро бирача.
На постизборној мапи ДПС је очувао највећи број традиционалних упоришта, али збир гласова опозиције у њима увелико превазилази резултат Ђукановићеве партије. Политички аналитичари из Црне Горе и региона слажу се да је сукоб Ђукановићеве ДПС са СПЦ око Закона о слободи вероисповести, као и вишемесечне литије, допринео мобилизацији бирачког тела, посебно оног дела који је до сада изостајао са гласања. Огромној разлици у укупном броју гласова допринела је и опозициона стратегија која може да се сажме као - за сваког понешто на гласачком листићу.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (5)