У ТРЦИ ЗА БУДУЋНОСТ 11 ЛИСТА: Уз велике тензије данас се у Црној Гори одржавају најнеизвеснији парламентарни избори
ШТА год да се деси данас, Црна Гора више неће бити иста. Ово је нека врста "мантре" коју понављају и присталице владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића и гласачи опозиције пред данашње, најнеизвесније парламентарне изборе у историји Црне Горе.
Данашње гласања на којем ће се 11 изборних листа борити за гласове 540.016 бирача и 81 посланичко место, на 1.217 биралишта, Црна Гора дочекује дубоко подељена око идентитетских питања.
На улицама црногорских градова већ месецима трају литије против контроверзног Закона о слободи вероисповести, полиција хапси чак и свештенике Српске православне цркве који дижу глас у одбрану српских светиња, док је владајући режим у кампањи "ангажовао" отворену подршку лидера Албаније и Хрватске, Едија Раме и Андреја Пленковића. И многобројне афере у врху државе подигле су тензије, као и рат кланова црногорског подземља који узима данак у животима.
ДПС јури једанаесту узастопну победу и продужење 30-годишње владавине и ту рачуна и на подршку Социјалдемократа које на изборима предводи Иван Брајовић, листе СДП - Јака Црна Гора, али и на мањинске листе Бошњака, Хрвата и Албанаца.
С друге стране, опозиција која на изборе иде у више колона, верује да је коначно куцнуо час за промене. Надају се да ће листе "За будућност Црне Горе - Демократски фронт", на чијем челу је Здравко Кривокапић, и "Мир је наша коалиција", Алексе Бечића и Миодрага Лечића, заједно са листом "Црно на бијело" Дритана Абазовића, имати потребну већину за формирање владе. На изборима учествују и две албанске коалиције "Сад је вријеме" и "Једногласно". Самостално на изборима учествује Бошњачка странка, Хрватска грађанска иницијатива и Хрватска реформска странка.
Колико су ови избори судбоносни показали су позиви грађанима митрополита црногорско-приморског Амфилохија и епископа будимљанско-никшићког Јоаникија, да изађу у што већем броју и определе се "ком Богу служе".
ГДЕ ЈЕ МИЛОВА ИМОВИНА
ДУШКО Кнежевић, власник "Атлас групе", обелоданио је уочи избора извештај о имовини Мила Ђукановића, који су, како тврди, сачинили међународни стручњаци из области форензике и безбедности, о чему поседује доказе. У извештају стоји да је већина средстава Ђукановића држана у "женевској грани Кутс банке, приватне банке која је део групе Краљевске банке Шкотске - јединица за управљање имовином".
Приватни управник богатством М. Ђ. у Кутс банци је мађарски држављанин Ванда Фаркас Јањић ("Јањић"). Силвио Холденер, приватни банкар у Кутс банци такође је, поред Јањићеве, између 2008. и 2015. одиграо улогу у структурирању средстава М. Ђ. И Енрико Монфрини из адвокатске канцеларије "Монфрини Битон Клејн" пружао је помоћ М. Ђ. у структурирању средстава - наводи се у извештају.
- Њихови позиви читавом народу Црне Горе да изађе на гласање, уз појашњење да ће и митрополит у 82. години и први пут у животу изаћи да гласа, има историјски значај. Такав позив садржи и прецизне одреднице да се гласа против оних који су изгласали "безакони закон", тј. против актуелне власти. Речи митрополита Амфилохија могле би да представљају одлучујућу компоненту, завршни потез неопходан за одлазак са историјске позорнице тродеценијског режима - каже, за "Новости", Бошко Вукићевић, политички аналитичар.
Управо би "буђење апстинената", којем се подробно посветио и предводник највеће опозиционе листе, професор др Здравко Кривокапић, могло представљати кључни моменат у данашњем надметању.
- Владајућа партија ће, нема сумње, и ове изборе обележити многобројним нерегуларностима, а смишљено умањивање процента излазности биће један од њених главних циљева - оцењује Вукићевић.
ГЛАСАЊЕ У ЧЕТИРИ ОПШТИНЕ
ИСТОВРЕМЕНО уз парламентарне изборе, у Црној Гори се одржавају и локални у четири општине: Будви, Тивту, Котору, Андријевици и Гусињу. Гласање ће надгледати 2.089 посматрача, од чега 265 страних.
И на овим изборима кључни проблем опозиције је списак, за који тврде да је пун "фантомских бирача". У ДФ сумњају да се ради о људима који више од две године живе ван Црне Горе, а долазе да гласају, иако по закону и Уставу на то немају право. Због тога су покренули снажну акцију да се спречи долазак људи из иностранства, да се поштује законска и уставна норма. О нерегуларностима у бирачком списку упознате су амбасаде САД, Немачке и Велике Британије и Делегација ЕУ у Црној Гори. Они су указали да је 15. јула укупан број људи уписаних у регистар црногорских држављана био 780.542, од којих 678.178 има пријављено пребивалиште у Црној Гори. Изостао је одговор од МУП да објасни како је могуће да се од последњег званичног пописа становника, 2011. године, број држављана повећао за 36,67 одсто или 209.000 потенцијалних бирача.
Игор Дамјановић, из портала "Балканист", за "Новости" каже да су фантомски бирачи управо ти који би могли да донесу превагу на предстојећим изборима:
- Највећа непозната у једначини црногорских избора је утицај фантомских бирача, које не може да препозна ниједна анкета. Власт је направила процену ко су ти лојални, па их је уписала у бирачки списак, а они углавном нису рођени у Црној Гори, нити ту живе.
Он даје пример председника Црногорске партије из Ловћенца Ненада Стевовића, који јавно признаје да гласа у Црној Гори, а рођен је и има пребивалиште у Србији. Дамјановић напомиње да по подацима Монстата у земљи живи око 475.000 пунолетних грађана и каже да је списак од око 540.000 бирача "надуван":
- Сасвим је реална сумња да се око 100.000 особа противзаконито налази у бирачком списку. Односно, сваки пети бирач је или фантом, или дупло уписано лице које не живи у Црној Гори. У општинама уз границу са лажном државом Косово, Рожају, Плаву, Тузима, Гусињу, Улцињу, број бирача је чак већи од укупног броја становника. Бојим се да се опозиција у протекле четири године није довољно бавила проблемом несређеног бирачког списка.
ПРОТОЈЕРЕЈ МИАЈЛО БАЦКОВИЋ ОДГОВОРИО МИЛУ ЂУКАНОВИЋУ И ДУШКУ МАРКОВИЋУ
МОГУ САМО ДА МЕ ПРОТЕРАЈУ У МОЈЕ СЕЛО ПОД ОСТРОГОМ
ЗБОГ овога што се десило неколико дана уназад, да премијер једне државе и потпредседник партије на власти Душко Марковић, таргетирају свештенике и хоће да избаце митрополита Амфилохија и мене из земље, у демократској држави влада би поднела оставку. И њему и Милу Ђукановићу могу да поручим да су се у случају митрополита и мене преварили, јер смо и он и ја Црногорци. Њега може да врати само у Морачу, а мене у моје село испод Острога. Такве ствари се не заборављају, као што се већина ствари заборави после избора - каже, за "Новости", протојереј Миајло Бацковић, који већ месецима, брани крстионицу у манастиру Архангела Михаила на Михољској превлаци.
Одбрана овог светог места, старог осам векова, од црногорских власти, тачније од Министарства туризма, била је на неки начин и почетна тачка протеста и литија верника због удара на СПЦ у Црној Гори и поклопила се са усвајањем спорног Закона о слободи вероисповести.
- Тензије су подигнуте, режим најављује некакве могуће сукобе јер су свесни да губе. Све што су говорили и радили до сада довешће да народ данас изађе масовно на гласање, а свака излазност изнад 65 одсто значиће победу опозиције и одлазак актуелне власти - истиче отац Миајло.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (12)