ШАНСА ДА СЕ ПРОМЕНИ РЕЖИМ ЈОШ ОД 1945: У недељу се одржавају 11. парламентарни избори у Црној Гори
ЦРНА Гора сутра гласа на парламентарним изборима, а кључно питање на које ће грађани те државе чекати одговор јесте - да ли ће ДПС Мила Ђукановића једанаести пут заредом успети да освоји власт или ће његова тродеценијска владавина бити окончана.
Реч је о једанаестим изборима од увођења вишестраначја у Црној Гори, а на сваким досад ДПС је изашао као победник, с тим што су прве, одржане 1990, освојили под старим именом - Савез комуниста Црне Горе, које су променили годину дана касније. Те 1991. на чело владе ДПС је именовао Мила Ђукановића, који је све до данас, готово тридесет година, неприкосновени владар.
Сутрашње изборе опозиција види као прву велику прилику да се власт у Црној Гори промени, практично први пут од 1945. године. На гласачком листићу биће 11 листа, право гласа има нешто више од 540.000 грађана, а бираће се 81 посланик. Један од главних конкурената ДПС овог пута је коалиција "За будућност Црне Горе" чију окосницу чини Демократски фронт, а као лидер је истакнут професор Здравко Кривокапић који се досад није истицао као политичка фигура. Уз њих, ту је и листа "Мир је наша нација" окупљена око Демократа Алексе Бечића, као и "Црно на бијело" предвођена Дританом Абазовићем.
Поред њих, за место у црногорском парламенту и евентуално позицију таса на ваги надмећу се Социјалдемократе Ивана Брајовића, СДП, Бошњачка партија Рафета Хусовића, Хрватска грађанска иницијатива, Хрватска реформска странка Црне Горе, Албанска коалиција - Једногласно" и Албанска листа.
На црногорским изборима не може се гласати у иностранству, а услов за бирачко право је да држављанин има пребивалиште на територији Црне Горе најмање две године. Ово правило и његова тумачења изазивају и највеће контроверзе уочи гласања. Власт то тумачи тако да свако ко формално има пребивалиште, без обзира на то што годинама живи у иностранству и тамо такође има пребивалиште - може да гласа. Опозиција, међутим, тврди да они који су се одселили из Црне Горе не би смели да гласају и да је реч о "фантомским" бирачима које власт увози да би себи повећала подршку. Покренуто је и питање грађана који су уписани у два бирачка списка - црногорски и косовски, што по тамошњим законима не би смело да се догађа.
Избори се одржавају у атмосфери великих друштвених напетости и располућености црногорског друштва, што је у великој мери изазвано усвајањем спорног Закона о слободи вероисповести. Закону, према којем је СПЦ дужна да катастарским књигама доказује власништво над својим храмовима, оштро се супротставила Црква, као и велики део грађана, не само православаца.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)