КОВИД "УГУШИО" ТУРИЗАМ: Црногорска економија једва опстаје због короне, а највише штете трпи носећа грана привреде
ЦРНОГОРСКУ економију погодила је велика криза изазвана пандемијом вируса корона.
Највише штете трпи носећа грана привредe - туризам, чији су приходи прошле године премашили милијарду евра, док је укупан удео те гране у БДП износио више од 22 одсто.
ПРОЦЕНЕ
ММФ је објавио да би црногорска економија могла да ослаби девет одсто. Европска банке за обнову и развој саопштила је да ће црногорски БДП да падне осам одсто у овој години, због предвиђеног утицаја пандемије на туристичку сезону. Светска банка прогнозирала је да ће црногорска економија бити у минусу 5,6 одсто, а ако изгуби половину прихода од туризма пад ће бити девет процената.
Последње пројекције Владе Црне Горе су да ће туристички приходи пасти 40 одсто, што би значило "зараду" од 650 милиона. Међутим, стручњаци сумњају у овакав сценарио. И то поткрепљују подацима.
- У црногорским туристичким центрима пре десет дана било је мало изнад 11.000 гостију. У метрополи туризма Будви око 4.500. То показује да је остварена посета у односну на прошлу годину свега осам одсто. Половина хотела због кризе није ни отворила своја врата. Све то значи да је посета у јулу за 92 одсто мања него годину раније у истом месецу. Значи и приходи ће бити много лошији од оних које је пројектовала Влада. Крајњи резултат оваквих кретања значи да ће економија склизнути од 12 до 15 одсто ове године - проценио је Милош Вуковић, економиста и консултант, један од оснивача Удружења "Не дамо Црну Гору".
БЕЗ ПОСЛА 6.116 ЉУДИ
ОД увођења првих мера у циљу борбе против пандемије, у Црној Гори је у марту 6.116 људи остало без посла, показали су подаци Завода за запошљавање. Унија слободних синдиката је саопштила да ће се праве последице пандемије осетити тек на јесен, након што прође туристичка сезона, која је, како истичу - извесно изгубљена.
Садашње су процене да ће Црној Гори за финансирање свих обавеза до краја ове године недостајати пола милијарде евра. И већ се воде преговори са међународним кредиторима за обезбеђивање тог новца. Уз гаранције Светске банке обезбеђено је 250 милиона евра.
У аранжману са ММФ још 74 милиона. И Европска унија је донирала 53 милиона, али ће тај новац бити на располагању Црној Гори до краја ове и почетком наредне године.
- Из свега овога да се закључити да очекујемо обезбеђивање неопходних 500 милиона евра које ћемо користити за покривање трошкова у овој и делимично наредној години - оптимистичан је министар финансија Дарко Радуновић. - Све то доводи до прогнозе да ће јавни дуг у 2020. бити сличан оном из претходне године, односно 3,8 милијарде евра. Међутим, због процене да ће раст БДП бити 6,8 одсто очекује се да ће јавни дуг достићи 82,5 одсто бруто-друштвеног производа!
У Удружењу "Не дамо Црну Гору" које је окупило 77 академика и универзитетских професора оцењују да ће криза бити много "жешћа" и да ће трајати минимално пет година. Тврде и да су прогнозе владе на чијем је челу премијер Душко Марковић превише оптимистичне, па ће према њиховој процени буџету недостајати од 850 милиона до милијарду евра. У Владине пројекције о паду економије сумња и Александар Дамјановић, независни посланик. Уверен је да ће на јесен уследити још један ребаланс буџета.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (8)