"РЕВИДИРАТИ СПОРАЗУМ СА ХРВАТСКОМ, КАЗНИТИ ОДГОВОРНЕ ЗА ЗЛОЧИН У 'ЛОРИ'" РТЦГ: Болна сећања бившег логораша о страхотама из логора

Далиборка Лазаревић

13. 12. 2024. у 14:43

ЦРНОГОРСКО тужилаштво и даље не саопштава детаље о резултатима евентуалне истраге страдања заробљених војних резервиста из Црне Горе у војно-истражном центру "Лора" у Сплиту, а саветник потпредседника Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Бранко Вуковић истиче да се жртве из "Лоре" кривицом бивше власти дуго нису помињале.

РЕВИДИРАТИ СПОРАЗУМ СА ХРВАТСКОМ, КАЗНИТИ ОДГОВОРНЕ ЗА ЗЛОЧИН У ЛОРИ РТЦГ: Болна сећања бившег логораша о страхотама из логора

Фото: Архива "Новости"

Вуковић за портал РТЦГ каже да они нису били задужени војним позивом, послали су их у страдање и нису се удостојили ни да дођу на њихову сахрану, која је била 12 година након њихове смрти.

- Ова болна тема актуелизована је у прошлом сазиву Скупштине, тако што је тадашњи председник Одбора за политички систем, правосуђе и управу, а садашњи потпредседник Владе Момо Копривица покренуо контролно саслушање. Скупштина је тада на предлог Одбора којем је председавао Копривица усвојила извештај којим се осуђује злочин у 'Лори' и може се рећи да је то први цивилизацијски однос црногорских институција према том злочину - навео је Вуковић.

Он истиче да је и тужилаштво задужено да ревидира споразум са Хрватском како би се успоставила симетрија у правима и обавезама у погледу размене информација и доказа, јер сви злочини морају бити процесуирани, а злочинци кажњени без обзира на то које су националности жртве.

Неопходним сматра ревидирање закона о борачко-инвалидској заштити.

- И то управо на начин како је тадашњи одбор на челу са председником Копривицом и предложио, а Скупштина усвојила, али га нажалост није потписао ни бивши председник Мило Ђукановић, али ни садашњи Јаков Милатовић из њима знаних разлога. А то би допринело унапређењу статуса и материјално-финансијског положаја тих породица - каже Вуковић.

Из Акције за људска права (ХРА) кажу за портал да никакве нове информације о резултатима истраживања у предмету "Лора" нису добили.

Веселин Бојовић био је један од неколико стотина резервиста ЈНА који су били заробљени у Херцеговини и транспортовани у логор који је био на локацији некадашње истоимене сплитске Луке. Бојовић је јуче за Портал РТЦГ казао да је огорчен због изостанка одговорности.

- Нити ме ко зове, нити имам неке нове информације. Нико ме и не обилази. Позову ме новинари, и на томе сам захвалан - рекао је Бојовић.

Бивши логораш је причао и раније за Телевизију Црне Горе о страхотама којима је сведочио током 125 дана проведених у овом сплитском логору.

- На моје очи је убијено пет-шест људи. Ја сам ковао импровизоване сандуке за њих, од сандука од муниције. Мучени су док нису душу испустили. Гледао сам својим очима на кругу двојицу, Вука Кнежевића и једног, па другог момка... Тешко, шта да причам и како - каже Бојовић.

Сећања на дешавања с почетка деведесетих година прошлог века не бледе.

- То ти дође у току ноћи, пробудиш се и дође ти пред очи, мучење, јаукање, вриска, катастрофа. Види се по мени шта сам осетио. А свашта сам осетио, од чизама, од индикатора на струју, прикопчавања, од бацања по подовима. Највише батињања, малтретирања - присетио се Бојовић.

И посланик коалиције ЗБЦГ Јован Вучуровић рекао је током једне скупштинске расправе да је жртве свесно заборавио претходни режим и да је зато Споразум државних тужилаштава Црне Горе и Хрватске неопходно сагледати не само са правног, него и из моралног угла, и закључити како је претходна власт понижавала Црну Гору и њене грађане.

Из ХРА су раније навели да је посебно важно имати у виду 14 припадника тзв. никшићко-шавничке групе, чија су права штитила Женевске конвенције и закони Хрватске. Жупанијско државно тужилаштво у Сплиту (ЖДОС) од 2007. године истражује околности страдања 14 припадника Југословенске народне армије (ЈНА) из Црне Горе, који су на херцеговачком ратишту заробљени 1992. и спроведени у „Лору“: Радивоја Петковића, Неђељка Јанковића, Миљана Шушића, Ратка Симовића, Душка Баровића, Боривоја Зиројевића, Драгомана Докнића, Радомира Вулића, Милоша Перуновића, Ранка Вујовића, Павла Поповића, Драгана Јаковљевића, Луке Газиводе и Луке Аџића.

- Међународни Црвени крст је од њих 14, у Лори евидентирао само Луку Аџића, који је у августу 1992. године размењен у веома тешком психофизичком стању. Годину дана касније, Аџић је умро у Никшићу. Посмртни остаци осталих 12 припадника ове групе пронађени су на различитим локацијама у Босни и Херцеговини код Дувна, Мостара и Требиња. Тело Милоша Перуновића још није пронађено - саопштено је раније из ХРА.

Сви они били су ратни заробљеници, који су, у складу са међународним хуманитарним правом, заслуживали заштиту од мучења и убијања.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

"ОВО ЈЕ ВАШ КРАЈ": Црногорски усташа прети Вучићу и Србима

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу