СТАРОСТ "НАПАЛА" ЂЕТИЋЕ: Алармантни резултати пописа у Црној Гори, млађих од 18 година свега 22 одсто
ДУГО очекивани резултати пописа становништва дали су одговоре на питања о којима се највише полемисало у јавности - колико је које националности, колико грађана говори којим језиком...
Ипак, Црна Гора добила је и резултат који упозорава - да је становништво све старије, да забрињава скроман удео младих у популацији, те да се Црна Гора у скоријој будућности може суочити са значајним мањком радне снаге.
Резултати показују је да је просечна старост црногорског становништва 39,7 година, а најдубља демографска старост - становништво старије од 43 године, је забележено у чак чак девет црногорских општина. Нова статистика показује и да деца, односно малолетници, чине свега 22,7 одсто становништва, док међу популацијом највише има особа између 35 и 39 година.
Када је реч о генерацијама од 50 до 59 година старости, статистика показује да их је у Црној Гори нешто више од 80.000. Оно што је проблематично је да грађани из те групе за најкасније 10 година остварују право на пензију, а са друге стране, у том периоду много мање грађана ће стасати у радно активну групу. На то упозорава и економски аналитичар Мирза Мулешковић. Према његовој процени, најмање 7.000 мањка у радној снази се очекује за деценију.
Најстарији и најмлађи
СТАНОВНИШТВО Плужина је у просеку најстарије са 47,32 године, а Рожаје најмлађе са просеком 35,83 године. Одмах за Плужинама су Шавник и Пљевља са просеком од 46 година, а просек од преко 40 година старости имају и општине Андријавеца, Цетиње, Гусиње, Херцег Нови и Улцињ.
- Озбиљан проблем са становништвом имамамо, посебно са радно активним, а тек нас за 10-15 година очекује проблем јер око 80.000 људи ће ићи у пензију за 10 година, а истовремено радно активно постаје око 73.000. Значи 7.000 мање радно активних - процењује Мулешковић.
А да би се спречио даљи одлив младих људи који "срећу траже" ван Црне Горе, потребно је донети низ мера, дугорочна стратегија, много знања и воље, сматра посланица Слађана Калуђеровић (СНП).
- Природно је да млади људи желе бољу и сигурнију будућност и држава мора да створи услове за квалитетнији живот грађана. Веома битан проблем за млађе људе представља недостатак сигурности, у виду стамбеног обезбеђења и сталног посла захваљујући којем би могли да планирају свој живот. Потребна нам је другачија стамбена политика која не сме бити резултат прикупљања политичких поена, већ добро осмишљена и одржива. Црногорска економија би у значајној мери требало да почива на малом и средњем бизнису - сматра Калуђеровићева.
Додаје и да је неопходно радити на модернизацији образовног система, како би се ускладио са тржиштем рада.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)