ПУТОВАЊЕ КРОЗ ВРЕМЕ И СЕЋАЊА: Посетиоци опет у Титовој вили у Игалу (ФОТО)

В.В.

07. 07. 2024. у 21:16

Титова вила или званично вила „Галеб“ у Игалу, затворена од времена короне, поново ће бити отворена за све бројније посетиоце, не само са простора бивше Југославије него и из Европе и света.

ПУТОВАЊЕ КРОЗ ВРЕМЕ И СЕЋАЊА: Посетиоци опет у Титовој вили у Игалу (ФОТО)

фОТО: РТ ХН

Вила нема статус музеја, у власништву је Института „Др Симо Милошевић“ и сведок једног времена и дела живота светски познате историјске личности, Јосипа Броза Тита.  Вила није била намењена  само за лечење маршала, била је и председничко седиште, у које је Тито током две године долазио четири пута и остајао по месец два, подсећа водич кроз вилу и сећања Ален Филиповић.

Ту су се састајали чланови Савезног извршног већа, долазили су страни гости, данас можда заборављени, али у то време и те како значајни попут председника Алжира, Хуари Бумедијена, премијерке Шри Ланке, Сиримаво Бандаранаике, принца Чарлса данас краља Чарлса... овде се водила светска политика, казује Ален Филиповић. Након Титове смрти један од најважнијих састанака одржан је 17. Септембра 1991. Састао се лорд Карингтон са председницима свих бивших ЈУ република у покушају да се заустави рат на подручју бивше Југославије.

Повод за градњу виле био је Титов боравак на лечењу у Институту „Др Симо Милошевић“  1975. године. Микроклима која му је пријала и добри резултати терапија подстакли су градњу, а не ретко се и данас чује да су му боравци у Игалу продужили живот. Дотрајало, али и данас имопозантно здање, зграда од 5.520 метара квадратних, и парк око ње који обухвата 76 хиљада квадрата, срећени су 1976. за само шест месеци, по пројекту херцегновског архитекте Милорада Петијевића.

 - Ово је изворни облик виле. Ништа није измењено, реновирано нити дограђивано. Намештај је у највећој мери оригиналан, као и распоред. Што се тиче материјала за градњу, скоро све је из бивших Ју република. Оно најбоље што је свака република имала, тако да је у том смислу ова вила Југославија у малом. Ту је бели камен који  опасује зграду, чувени брачки камен који је коришћен и у делу градње Беле куће у Вашингтону, зграде Уједињених нација у Њујорку... Уграђен је и венчачки мермер из Србије,  део луксузног намештаја је из Словеније и Босне и Херцеговине, теписи су из Македоније. Податак колико је коштала градња виле вероватно негде постоји, али до сада није познат јавности, наводи Филиповић и додаје да је једино Титово купатило урађено од јединственог плавог гранита из Бразила...Јованка Броз је у вили боравила само једном, током њихове прве посете у јануару 1977. године, а  1978. је дошла, остала, два, три дана и без објашњења се вратила у Београд.

 

И када маршал није боравио у вили, особље,  четрдесетак запослених,  било је спремно за Титов долазак.

- Они су одржавали вилу а да ли би Титов долазак био најављен за сат или за дан она је морала  бити потпуно спремна, прича Филиповић.

О Титовим боравцима у Игалу много је анегдота, а једна одлично илуструје однос запослених према њему. Филиповић  прича да је приликом првог доласка у вилу Тито изашао на балкон и видео испред зграде целом дужином тек засађено цвеће у бојама југословенске заставе. На крају низа биле су две младе палме.

-Тито је коментарисао како је то лепо урађено али су палме смешне, тако мале личе на цвеће. Након овог коментара, никако наређења, повукао се на починак а следећег јутра, када је поново  изашао на балкон палме су одједном биле потпуно одрасло дрвеће. Након само једног његовог коментара, одговорни су пронашли  високе палме, организовали  транспорт, довезли их и пресадили  у току  једне ноћи, каже Филиповић.

Од Титове смрти 1980.године вила је била затворена за посетиоце до 2007.године. Као изложбени простор ради од 2014. до 2021. А тада је затвара време короне.

Планирано скоро отварање, према Филиповићевим речима значи да ће Титова вила опет бити место ексклузивних културних дешавања, концерата класичне музике, изложби... Интересовање за обилазак виле је велико, број посетилаца је док је Вила била отворена стално растао а однос је био пола пола, пола их је стизало из некадашње Југославије, пола из света.

Тито је последњи пут у вили био 15.априла 1979.године када је приморје Црне Горе задесио разорни земљотрес. Из Игала је позвао све републике бивше Југославије да издвоје новац за обнову разореног...И сви су одговорили. Тито није желео да буде евакуисан, ноћ је провео у Шатору испред виле и тек дан касније са дубровачког аеродрома отпутовао за Београд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?