ПРОМЕНОМ УСТАВА ДО ДРЖАВЉАНСТВА: Јасна порука Владе Милојка Спајића о једном од најактуелнијих отворених питања
НАЈАВЉЕНЕ измене Закона о држављанству уследиће тек пошто буду спроведене измене Устава Црне Горе. То су поручили из Владе Милојка Спајића, настојећи да отклоне евентуалне нејасноће везане за правни оквир којим се жели уредити питање црногорског држављанства на нов начин.
Премијер је предочио да сви који би стекли држављанство морали би на бирачко право да сачекају десет година. Из његовог кабинета саопштили су да ће се са променом закона ићи тек након што се обезбеде сви заштитни законски механизми, укључујући уставне промене.
- Сама процедура мора до детаља бити усаглашена са правним системом. Притом, посебно водећи рачуна о спречавању потенцијалних злоупотреба овог механизма и заштите интереса државе Црне Горе, наводе из кабинета и додају да је Спајић истакао да се Црна Гора "не сме одрицати своје деце". - Било ко ко добије држављанство кроз овај вид промене Закона о држављанству, десет година мораће да плаћају порез у Црној Гори и мораће да има пребивалиште и боравиште овде. Срамно је да се држава одриче своје деце. Да се ја одрекнем свог детета које има француско држављанство и које нема право да има црногорско ако се не одрекне француског. Таквих је случајева у Црној Гори на стотине хиљаде.
Држава мора водити рачуна о својој дијаспори без обзира где се она налазила и да се у том смислу мора угледати на државе које су на најбољи начин решиле ово питање. И баш како је премијер поручио "наши људи у Турској, Србији, Луксембургу, Аргентини, Америци, где год да су, морају имати исти третман. Ти људи би имали пасош Црне Горе и били би поносни на своју земљу. Ти људи и не траже право гласа већ минимум поштовања за њихов патриотизам, закључују из кабинета премијера Црне Горе.
Измене Устава би, наводно, предвиђале корекцију члана 45, којим је дефинисано да "право да бира и да буде биран има држављанин Црне Горе који је навршио 18 година живота и има најмање две године пребивалишта у Црној Гори".
Страх од утицаја на изборе
ЦРНА Гора мора заштити свој интерес као популационо мала држава, где би свака демографска промена настала на основу потенцијалног споразума од "двојном држављанству" могла довести до драстичне промене структуре бирачког тела и битно тако утицала на изборе у Црној Гори, оцењује Новак Аџић, председник Црногорског европског покрета.
За предложени предлог промене члана Устава у парламенту би требало да гласају две трећине посланика, односно њих 54 (од 81). У актуелној већини је 46 посланика. У случају да промена буде изгласана то није крај процедуре, јер одлука подразумева и верификацију од грађана на референдуму, а за то је неопходна подршка најмање 60 одсто свих бирача.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)