У ЖУРБИ ЗБОГ ЕВРОПЕ УСВАЈАЈУ МАЊКАВЕ АКТЕ: Посланици до сутра вече треба да се изјасне о 12 законских решења из владавине права
ЗАКОНИ мањкави, али се њихово усвајање не доводи у питање, чак ни када су предложени у последњи час и са мало времена за расправу, a све зарад добијања Извештаја о испуњености привремених мерила неопходних на путу учлањења у Европску унију (ИБАР).
То је став већине посланика који су започели расправу о чак 12 измена закона из области владавине права, а о којима ће се изјаснити већ сутра у току дана.
На седнци скупштине, парламентарци су данас расправљали о предлогу закона о лобирању, измени и допуни законика о кривичном поступку, изменама и допунама закона о судовима, изменама и допунама закона о Судском савету и судијама, изменама и допунама закона о Центру за обуку у судству и државном тужилаштву. На дневном реду су и измене Закона о државном тужилаштву, о специјалном државном тужилаштву, спречавању корупције, те измене и допуне закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном делатношћу, познатији као антимафија закон. Расправа је предвиђена и за Предлог Закона о медијима, националном јавном емитеру и јавном медијском сервису Црне Горе, аудио-визуално-медијским услугама.
Да је унапређење закона неопходно, сагласни су сви посланици. Ипак, део посланика оценио је да исти имају и мањкавости, али да ће их „зарад пута Црне Горе ка ЕУ“ подржати. Из редова опозиције на самом почетку седнице најављена је подршка изменама закона и то од ДПС, Бошњачке странке, Хрватске грађанске иницијативе, те Социјалдемократа.
-Пред опозицијом је тежак задатак јер би свако критиковање и амандманско деловање било протумачено као спречавање европског пута Црне Горе. Ко ће сносити одговорност уколико закони не буду добри? - питао је посланик СД-а Бранислав Ненезић.
Посланик коалиције "За будућност Црне Горе" Владислав Бојовић рекао је да у његовој партији имају јасан став према ИБАР законима – да их не треба третирати нити звати ИБАР закони.
-Не требају нам ради штрика ЕУ, ни да би заварали ЕУ већ нам требају због Црне Горе да би променили у пракси одређене ствари, тј. да би спречили високу корупцију у Црној Гори - рекао је Бојовић.
Посланица ДПС-а Соња Милатовић поручила је током расправе да се са причом око ИБАР закона доста манипулисало.
ПРЕМИЈЕР ЗАБРАНИО АМАНДМАНЕ
Премијер Милојко Спајић информисао је председника Скупштине Андрију Мандића о обавезујућем упутству министрима у којем наводи да о сваком амандманском деловању на законе који се односе на добијање ИБАР-а морају обавестити Владу како би их размотрила, уз претходну сагласност институција ЕУ.
Овакав потез премијера је, наводнo, уследио након назнака да би поједини посланици могли амандманима деловати на законе, а што није договорено са Европском комисијом.
-Дошли смо до тога да се грађани питају има ли живота после ИБАР-а? Са овим законима покушавало је да се замаскира све лоше што се дешавало у претходном периоду. Парламентарна већина нам се распада, а државна предузећа предузећа су уништена - оценила је посланица.
Посланица ДНП-а Маја Вукићевић казала је да већину закона не би подржала, али да је Скупштина законе добила у четвртак, те да ће њена партија гласати за њих, јер не желе да спрече да Црна Гора добије ИБАР. Напоменула је и да се на Законодавном одбору поткрала једна грешка.
- У Закону о судском савету измењен је члан 105, и ако се решење усвоји, судије ће ићи у пензију са 67 година, што није у складу са нашим правним системом - истакла је и додала да је проблематично и то што се укидају и године судијског искуства као услов за избор у Судски савет.
На исто је указала и посланица ГП УРА, Ана Новаковић Ђуровић, наводећи да је Влада предложила законско решење које се коси са Уставом. Тврди и д аје Влада само признала да су предложени закони „закони за једнократну употребу“, јер су признали да ће се након усвајања бити потребно радити на изменама.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)