ДА ЗАВРШИМО ХРАМ, САБОРНО ДЕЛО ЉУБАВИ: Позив Црквеног одбора за градњу Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

Милутин СЕКУЛОВИЋ

21. 05. 2024. у 12:12

Изградња Саборног Храма Светог Симеона Мироточивог се примиче своме завршетку где је, како то обично бива, потребно уложити највише пажње, знања, љубави и средстава. Овај монументални, саборни подухват наше богомспасаване Епархије будимљанско-никшићке, њеног свештенства, монаштва и верног народа је благословом Његовог преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Методија обогаћен новоодобреним пројектом изградње Епархијског центра и епископске резиденције при овоме храму, јер се саборност овога Светога храма управо и огледа у томе што он треба да служи за проширену, садржајнију и обогаћену мисију епархијског Епископа.

ДА ЗАВРШИМО ХРАМ, САБОРНО ДЕЛО ЉУБАВИ: Позив Црквеног одбора за градњу Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама

М. СЕКУЛОВИЋ

Стога се Ваша света мајка Црква обраћа Вама, својој деци, заштитницима, добротворима и поштоваоцима да узмете општег учешћа у финансирању и довршавању овог монументалног подухвата који ће још једном благоверне и христољубиве житеље Берана и васојевићког краја ставити на значајно мјесто на мапи Светосавља.

Ово је део обраћања Црквеног одбора за градњу Саборног храма Светог Симеона у Беранама, који је упутио општи позив за помоћ за градњу храма благоверном српском народу Берана и Васојевићког краја.

- Зато и Вас драги суграђани, саплеменици, саборци, браћо и сестре Срби православни као одбор за изградњу ове светиње молимо да свако да, макар и мали допринос завршетку ове Светиње. Сваки ће допринос, макар и најмањи, не само помоћи да се ово саборно дело љубави заврши него ће вратити дух свеопштег напретка и благостања српском народу. Не смемо никад сметнути са ума древну српску духовну законитост да градећи Храм не само да изграђујемо себе већ и радујемо сене предака и светлимо пут нашим потомцима и целом српском роду, кажу из Црквеног одбора.

Градња саборног, катедралног храма Епархије будимљанско никшићке, почео је давног 30. Јула 2020 гидине, када је камен темељац на празник Свете великомученице Марине освештао почивши митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

ГРАДЊА

Врло брзо након почетка градње храма, застало се због додатног ангажовања на пројекту, односно чекању на неопходне дозволе и сагласности, за храм димензија у основи 27 метара са 37 метара. Црквено здање има око 500 метара квадратних корисне површине у приземљу и галерију од око 118 метара квадратних. Аутор пројекта, по коме се гради Саборни храм у Беранама, је архитекта проф. др Љубиша Фолић.

Црква је у облику грчког слободног крста. Изнад централног дела, на висини од око 21 метра, је купола, а на источној страни олтарски простор који се састоји од травеја и олтарске апсиде, завршене куполом и две бочне апсиде. Са северне и јужне стране су бочне конхе, а са запада посебно наглашени улазни портал и звоници, висине око 13 метара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру