ПОД НАДЗОРОМ И У ТОАЛЕТУ? МУП Црне Горе камере има које грађане могу снимати у сопственом стану
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова поседује видео-надзор за контролу јавних површина, али и софтвер који омогућава препознавање лица. Такве камере постављене су у Подгорици, Будви и Бару, показало је истраживање БИРН-а. Док у МУП-у ћуте, из Агенције за заштиту личних података тврде да камаре јесу постављене, али да нису повезане на споран софтвер. Ипак, у БИРНУ су забринути због могућег кршења људских права, наводећи да те камере грађане могу снимати и у сопственом стану.
Подаци које је БИРН-у доставила АЗЛП показали су да је црногорски МУП набавио софтвер за препознавање лица Бетер Тумороу који производи израелска компанија "Ени Вижн". Током надзора 2021. и 2022. године АЗЛП је утврдила да су такве камере биле укључене, али да оне нису повезане на софтвер за препознавање лица, који је у том моменту био у фази израде.
Из МУП нису одговорили на питања у вези са детаљима набавке софтвера и камера за видео-надзор, као ни да ли је током тестног режима рађена биометријска анализа, колико је постављено камера, на којим локацијама, да ли снимају сва лица на јавној површини и на који начин се обрађују подаци. Законом је предвиђено да пре сваке аутоматске обраде биометријских података МУП мора тражити сагласност АЗЛП, јер то представља посебан ризик за лична права и слободе.
А управо за та права забринути су у БИРН-у. Како наводи директор те истраживачке мреже, Вук Мараш, овај систем може се лако злоупотребити и негативно се рефлектовати на све грађане.
Тужилаштво испитује тендер
ИЗ Основног државног тужилаштва у Подгорици саопштили су да је формиран предмет поводом тендера за набавку система за видео-надзор из 2019. године, наводећи да је он у поступку извиђаја.
- Због заштите интереса поступка, нисмо у могућности да саопштимо више детаља - рекао је руководиоц ОДТ-а Душко Милановић.
- Надам се да ће Агенција за заштиту личних података укинути дозволу МУП-у и да ће се све кренути испочетка. Овде је опсег кршења људских права огроман и то није могуће за државу која планира да уђе у ЕУ и која мора да поштује стандарде приватности. На потезу је Агенција за заштиту личних података - поручио је Мараш.
МУП је у јулу 2019. године, када је њиме руководио Мевлудин Нухоџић, од Агенције тражио сагласност за увођење видео- надзора на територији Подгорице, Бара, Будве и Цетиња у циљу повећања степена заштите безбедности људи и имовине. Систем је постављен у три града, док на Цетињу камере нису монтиране. Агенција је дала сагласност да се камере поставе на 35 локација у Подгорици, од чега је девет локација за камере за препознавање лица. Агенција је контролисала рад система у Подгорици 2021. године, а годину касније у Бару и Будви, када је видео-надзор радио у тестном режиму. Систем и даље није званично пуштен у рад.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)