ЈАКОВ СЕ СЕТИО ПАТЊЕ: Иницијатива председника за обештећење жртава Голог отока
ПРЕДСЕДНИК Црне Горе Јаков Милатовић најавио је иницирање обештећења жртава Голог отока.
Из његовог кабинета је саопштено да он подржава дугогодишње залагање цивилног друштва и Удружења жртава Голог отока за решавање тог питања, као што је већ урађено у Србији, Словенији и Хрватској.
- Само она држава која испуни морални дуг према онима чија су права била грубо кршена и чије су патње биле годинама игнорисане може корачати путем истинског напретка - навео је Милатовић уз подсећање да је Голи оток „црна тачка у историји Црне Горе и симбол страдања за више хиљада грађана и њихових породица.“
На Голом отоку робијало је 3.268 Црногораца, а на Светом Гргуру 130 Црногорки. Породице и преживели заточеници овог казамата који се налазио у Јадранском мору недалеко од острва Раб, пре више година су најавили да ће тужити државу Црну Гору уколико их она не рехабилитује и обештети за патњу којој су преживели они или њихови преци који су, као политички затвореници били заточени на том хрватском острву.
Удружење „Голи оток“ је 2006.године покушало да то питање ставе на дневни ред црногорских институција али безуспешно. Поднели су предлог нацрта Закона о рехабилитацији тадашњем председнику Црне Горе Филипу Вујановићу, премијеру Милу Ђукановићу, шефу парламента Ранку Кривокапићу и ондашњем министру правде, али су остали без било каквог одговора.
Два пропала покушаја
НВО „Акција за људска права“ упутила је две иницијативе за доношење Закона о рехабилитацији и обештећењу жртава политичког прогона затвореника Голог отока, Светог Гргура и других затвора. Први пут су иницијативу поднели Влади Душка Марковића 2019.а затим две године касније и Здравка Кривокапића, али узалуд.
Последњих неколико година незванично се помињало да ће породице жртава покренути тужбе пред судовима, јер неће више да чекају на државу да их обештети. Помињало се најпре десет, па онда још 100 породица које ће тужити Црну Гору и наводно тражити одштету од по 40 евра по дану проведеном у злогласном казамату. Ако би се то и десило, укупан захтев за одштету сигурно би био вишемилионски.
Црна Гора је једина у региону која још није рехабилитовала ни обештетила голооточке жртве чиме они и њихове породице и даље остају обесправљени. Споменик и реконструкција трга у Подгорици посвећеног тим жртвама свакако нису довољна мера репарације. Скупштина Црне Горе је далеке 1992.године усвојила декларацију о осуди кршења људских права и злоупотребе власти, којом је парламент, између осталог, „осудио терор над осуђеницима на Голом отоку и другим по злу чувеним логорима и затворима“ и обавезала се да ће предузети све неопходне могуће мере да „домовина испуни свој дуг према онима који су невино страдали“. Међутим, 32 године касније, Црна Гора нити је рехабилитовала нити обештетила голооточке жртве.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)