ЈЕМСТВОМ ДО СЛОБОДЕ: Више оптужених за кривична дела из области организованог криминала

В. КАДИЋ

26. 03. 2024. у 12:45

У ПОСЛЕДЊЕ две године више оптужених за кривична дела из области организованог криминала у Црној Гори понудило је јемство за излазак из притвора, како би се бранили са слободе. Понуђене суме се крећу од неколико стотина до више милиона евра, најчешће у некретнинама.

ЈЕМСТВОМ ДО СЛОБОДЕ: Више оптужених за кривична дела из области организованог криминала

С.Ђокић

Ових дана Виши суд у Подгорици одбио је да уз кауцију од 1,45 милиона евра укине притвор ухапшеном Милошу Меденици, сину бивше председнице Врховног суда Црне Горе Весне Меденице, која је са још 14 особа оптужена за више кривичних дела, од стварања  криминалне организације, кријумчарења, до давање и примање мита. Бивши службеник Агенције за националну безбедност Петар Лазовић понудио је 7,6 милиона евра, углавном у некретнинама чији су власници родбина и пријатељи. Он се терети да је припадао једном од нарко-картела у Црној Гори, за злоупотребу положаја, шверц дроге и оружја. Одбрана ухапшеног бизнисмена Александра Мијајловића предложила је Вишем суду да га уз јемство од 1,1 милион евра пусте да се брани са слободе. Он се терети да је са још једном особом формирао криминалну групу која је кријумчарила цигарете.  

Лидер Покрета за промјене и бивши члан скупштинског Одбора за безбедност и одбрану Небојша Медојевић сматра да оптуженима за тешка кривична дела каква су организовани криминал и шверц цигарета и кокаина треба одобравати кауцију за одбрану са слободе. Он за овакав став наводи више разлога.

И ВЕЉОВИЋ НУДИО

Виши суд у Подгорици одбио је јесмство које је понудила одбрана Веселина Вељовића, бившег директора Управе полиције за његову слободу. За слободу је нуђено 928.000 евра, од чега 100.000 у новцу, а остатак у некретнинама.Он је ухапшен због сумње да је путем Скај апликације обавестио бизнисмена Александра Мркића да се спрема претрес једног магацина где су складиштене нелегалне цигарете и тако злоупотребио службени положај.

-Прво, за имовину која се нуди за кауцију, такође постоји основана сумња да је стечена криминалом. Друго, за ова кривична дела су запрећене високе затворске казне и постоји реална опасност од бекства из земље. Треће, нарко-картели и дувански картели имају огромне финансијске и људске ресурсе које могу користити за ометање правде, застрашивања или ликвидацију сведока, поткупљивање судија, политички утицај, каже Медојевић, додајући да је уобичајена пракса за ефикасну истрагу да се окривљенима привремено замрзне сва покретна и непокретна имовина, до правоснажности пресуде, када се у случају пресуде она трајно конфискује.

Кум Милоша Меденице Марко Вучинић понудио је суду 135.000 евра за излазак из притвора. Вучинић је осумњичен да је 2019. у два наврата прошверцовао по 2.000 пакета цигарета. Блажо Јовановић, бивши председник Привредног суда у Подгорици, понудио је 768.000 евра, такође у некретнинама. Њему се суди за стварање криминалне организације и злоупотребу службеног положаја, као и да је оштетио више компанија заједно са стечајним управницима и проценитељима који су такође оптужени.

Вредност јемства се по закону враћа окривљеном након правоснажне пресуде. Ако окривљени побегне, дато јемство се одузима и уплаћује у правосудни буџет. У последњих неколико година било је само једно бекство. Окривљени за хакерске преваре Милош Чујовић је пуштен из притивора 2017. јер је са 230.000 евра гарантовао да ће се одазвати судском позиву. Потом је нестао и у одсуству је осуђен на пет година затвора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима