НАСТАВНИЦИМА ПРЕТЕ ОТКАЗИ? Министарство просвете тражило да се утврди законитост ступања у штрајк

И. Д. С.

21. 02. 2024. у 11:18

НАКОН што у понедељак настава није одржана у великом броју школа, Министарство просвете, науке и иновација покренуло је поступак којим би требало да се утврди законитост штрајка просветних радника. У случају да се утврди да је обустава наставе била незаконита, наставници би могли да остану без посла.

НАСТАВНИЦИМА ПРЕТЕ ОТКАЗИ? Министарство просвете тражило да се утврди законитост ступања у штрајк

Министарство просвете науке и иновација/ФБ

Из Министарства просвете кажу да су им представници Синдиката просвете 7. фебруара доставили одлуку о ступању у генерални штрајк, као и одлуку о минимуму процеса рада за време гранског штрајка у области образовања, који су једнострано донели.

- Чланом 31 Закона о штрајку прописано је да поступак за утврђивање незаконитости штрајка може да покрене послодавац, односно репрезентативно удружење послодавца, репрезентативни синдикат или штрајкачки одбор. Ставом 2 истог члана прописано је да о Захтеву за утврђивање незаконитости штрајка одлучује надлежни суд, у року од пет дана од дана подношења захтева - поручили су из Министарства.

Застаршивање уместо преговора

ПРЕМА речима председника Синдиката просвете Радомира Божовића, првог дана штрајка настава је била обустављена у 138 установа у Црној Гори и то, како је казао, упркос невиђеним притисцима и застрашивању просветних радника који су у штрајку. Наводи и да им се прети Уредбом из 2006. године, којом је штрајк у образовању потпуно забрањен, као и да уместо да озбиљно преговарају, из МПНИ се труде да их на силу угурају у учионице и покажу да је у образовању све у најбољем реду.

Према оцени професорке радног права Весне Симовић Звицер, уколико се утврди да је ступање у штрајк незаконито, велики број наставника могао би да добије отказ. Ипак, тврди и да је законит основ по којем је Синдикат просвете ступио у штрајк, јер послодавац није применио одредбе Гранског колективног уговора.

- Имамо такозвани правни колективни спор, који је настао због чињенице да послодавац није применио одредбе ГКУ које су на снази. Тако да у том случају, ако говоримо о предмету штрајка, штрајк јесте законит. Друго питање, када се утврђује законитост, јесте процес унутрашњег организовања штрајка. Ја ту као проблем видим начин утврђивања минимума процеса рада - навела је Весна Симовић Звицер.

Држава тужи синдикат

ДРЖАВА Црна Гора тужила је Синдикат просвете због тога што одлука о штрајку не садржи податак да ли је поступљено у складу са одредбама Закона о штрајку и јер недостаје процена надлежног органа да ли се организовањем овог штрајка угрожавају национална безбедност и општи интерес грађана. У саопштењу које потписује судија портпарол Ивана Бецић истиче се да је одредбама поменутог Закона прописано да су делатности од јавног интереса утврђене Законом, а ту је препознато предшколско и основно образовање. Акт о минимуму процеса рада утврђују споразумно надлежни орган државне управе, репрезентативног удружења послодаваца и репрезентативног синдиката. Тужилац сматра да је Акт о минимуму процеса рада тужени донео једнострано, што га чини незаконитим.

Премијер Милојко Спајић пред наставак преговора поручио је да Влада неће попустити, те да њихова понуда остаје да се просветарима плате повећају у септембру за 15 одсто. Са друге стране из Синдиката су изричити да се одредбе из ГКУ морају поштовати, те да захтевају 10 одсто повишице која је требало да се исплати са јануарском платом. Планирано је да штрајк траје ову и евентуално наредну седмицу, али ће то зависити од исхода преговора. Састанак представника Владе и Синдиката просвете померен је за синоћ, иако је првобитно био заказан за среду вече.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АНЋЕЛОТИ НЕМА ДИЛЕМУ: Мбапе је срећан у Реалу, показаће квалитет