НЕМА СИЛЕ КОЈА ЈЕДАН НАРОД МОЖЕ ДА ПОДЕЛИ: Амбасадор Небојша Родић у Подгорици поводом Дана државности положио венац на споменик Карађорђу

М. СЕКУЛОВИЋ

15. 02. 2024. у 17:45

- ОДНОСИ између Црне Горе и Србије су братски односи људи, народа, грађана,који живе са обе стране границе.

НЕМА СИЛЕ КОЈА ЈЕДАН НАРОД МОЖЕ ДА ПОДЕЛИ: Амбасадор Небојша Родић у Подгорици поводом Дана државности положио венац на споменик Карађорђу

Фото: Скупштина Црне Горе

То је у Подгорици рекао амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић поводом Дана државности Србије, који је положио венац на споменик Карађорђу.

Амбасадор је истакао да су границе нешто што је настајало и нестајало, а људи су били мостови, како то каже Иво Андрић, који су увек спајали.

- Тако ће бити и убудуће. Нема силе која један народ може да подели. Нема силе која један народ може раздвојити. Нема те силе која ћебити јача од воље народа и од воље грађана - нагласио је Родић. -Тренутак када обележавамо данашњи Дан државности је и тренутак кад би требали да створимо једно надахнуће за препород који треба да се учини када је у питању српски народ и српска држава. А то значи, већа посвећеност послу, извршењу својих обавеза, да би Србија оно што јесте у овом тренутку, а она је гарант мира на Западном Балкану била и држава, која истовремено и својом економском снагом предњачи и вуче ка Европи, јер стратешко одређење Републике Србији јесте Европа и чланство у ЕУ.

Додао је да "Наша независност не може ничим бити условљена, него она остаје темељац постојања српске куће у најширем смислу те речи."

- То значи да је Србија вечна и да сви ми који се тако осећамо дужни смо да према њој исказујемо многов више захвалности, благодарности и рада неупоредиво више него што је до сада. Нека живи Србија, нека живи вечито пријатељство између народа који живи у Црној Гори и у Србији - казао је амбасадор Родић.

Нагласио је да ''данас када обележавамо празник Дан државности Републике Србије треба рећи да тиме обележавамо више зачајних датума из наше историје-220 година од Првог српског устанка, од борбе против дахија у београдском и шест суседних нахија, које је покренуо Карађорђе са виђенијим Србима., да би се поново подигла државност Србије, после 1450 године када је она престала да постоји доласком Османлија''.

- Истовремено обележавамо идоношење првог српског Устава 1835 године за који кажу да је био прерано сазрели плод. А шта то значи? Био је сувише демократски, сувише окренут грађанима, да би могао да опстане. Био је надахнут идејама Француске револуције, био је надахнут оним знањима које је Димитрије Давидовић стекао, као његов аутор, школујући се у Аустрији, и једноставно,његов век трајања је био јако кратак - поручио је Родић.

Према његовим речима, "Устав је трајао 55 дана, али је оставио неизбрисив траг у уставној историографији не само Србије него и целе Европе."

- Такви устави су се појавили после пола века у земљама Западне Европе. Тај Устав је у себи садржавао одредбу да ступа на снагу када за то дају сагласности руско император и султан турски. Наравно, то није било могуће добити. И Руси, и Аустријанци и Турци су били против таквог једног либералног и демократског Устава који по својим одредбама које се односе на слободу грађана и данас могу да буду преписане и коришћене. Такав Устав је надахнуће за целу Европу и за цели слободарски свет. Истворемено,данас обележавамо и Сретење. Сретење као празник када је Симеон Богоносац или Богопримац примио Христа и када га је увео у живот којиче се завршити његовим животом вечним,који до дан данас и иза нас ће трајати - казао је амбасадор Родић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗА НАШУ ЗЕМЉУ УВЕК ИМАМ МОТИВАЦИЈУ: Алекса Аврамовић блиста после пласмана на Евробаскет