КОМИСИЈА ЗА РЕШАВАЊЕ СТАТУСА ИНСТИТУТА ИГАЛО: За спас пресудни време и одговорност
На првој седници Комисије за решавање статуса Института Игало који је пред стечајем због вишемилионских дугова, закључено је да краткорочним мерама треба одложити или елиминисати најгори сценарио, а стратешким обезбедити „спасавање и реструктурирање“ које ће значити дугорочну профитабилност и конкурентност на тржишту.
Како је саопштено из Владе, на првом састанку Комисије у проширеном саставу размотрен је консолидовани извештај о пословању Института у претходних пет година- Акценат је био на финансијским параметрима пословања и структури дуговања, расположивим ресурсима, анализи ризика који угрожавају као и анализи могућности које обезбеђују опстанак установе.
Констатовано је да је пред Комисијом озбиљан изазов јер држава као већински власник није ни у законској ни у финансијској могућности да наступи као поверилац који ће преузети сва дуговања на себе, упркос чињеници да је управо држава својим вишегодишњим несавесним и неодговорним односом гурала Институт до ивице стечаја.
Током расправе поменуто је више модалитета за решавање статуса Института – од доделе државне помоћи, преко промене власничке структуре, докапитализације, повећања цена услуга за домаће становништво и њиховог усклађивања са тржишним ценама које важе за иностране кориснике, продаје имовине и отварања нових тржишта. Закључено је међутим да ниједан од ових модела појединачно не решава акутни проблем у којем се Институт налази.
Посебна пажња посвећена је дугу према највећем повериоцу –Југобанци Београд и додатном усложњавању проблема након правоснажних одлука о потраживањима запослених, чиме укупна дуговања Института премашују 20 милиона евра.
Уколико се превазиђе текућа неликвидност постоје реалне шансе да држава, уз постојећи менаџмент, преузме иницијативу у изради одрживе и успешне стратегије пословања и да валоризује све ресурсе Института као јединствене и међународно признате установе у области медицинског туризма.
Сва ресорна министарства чији су представници чланови Комисије задужена су да у наредних седам дана оформе оперативни тим који ће понудити најефикасније решење како би се деблокирао рачун Института и омогућило пружање услуга домаћим и иностраним корисницима који очекују понуду Института. Након тога био би разматран стратешки модел за дугорочно, одрживо и профитабилно пословање, саопштили су из Владе.
Завршна порука председника Комисије, др Срђана Павићевића била је да је Институт „типична жртва транзиције“ те да за „овај наш здравствени и туристички драгуљ, није пресудан простор, па чак ни новац, већ време, одговорност, експертска памет и, у крајњој линији, солидарност свих акционара“.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Крах Обаминог брака и афера с Џенифер Анистон - Мишел се више не појављује с њим (ФОТО)
У АМЕРИЧКИМ медијима се све више шушка о наводној љубавној афери бившег америчког председника Барака Обаме и холивудске глумице Џенифер Анистон.
25. 01. 2025. у 20:22
Коментари (0)