ПРОМЕНИТИ МИЛОВ ЗАКОН: Питање двојног држављанства годинама један од извора тензија у Црној Гори
ПИТАЊЕ двојног држављанства годинама је један од извора тензија у Црној Гори.
Због чињенице да Црна Гора има мали број становника (око 620.000), стицање држављанства је веома рестриктивно. У време ДПС сматрано је да би либерализацијом доделе црногорског држављанства лако могло доћи до "поремећаја демографског и етничког састава становништва у Црној Гори".
Председник Скупштине Андрија Мандић најавио је да ће покренути дијалог о изменама постојећег закона о држављанству, а један од лидера коалиције ЗБЦГ Милан Кнежевић поручио је да ће после пописа актуелизовати кампању о доношењу споразума између Црне Горе и Србије о двојном држављанству.
- Мислим да блискост нарочито са Србијом не би требало да буде препрека да наши држављани имају и држављанство Србије ако хоће и ако испуњавају услове. Уједињена Црна Гора ће се придружити овом дијалогу, и ако се нађе на дневном реду парламента гласати позитивно - каже, за "Новости", посланик УЦГ др Владимир Добричанин.
Наш саговорних указује на још један проблем нерешеног статуса на хиљаде људи који живе у Црној Гори дуже од 20 година а немају још решено држављанство. Они су уточиште у овој земљи нашли у време ратних дешавања деведесетих на простору бивше Југославије.
- И то само из једног разлога - зато што су Срби! Постојећи закон је крајње рестриктиван и сигуран сам да није у складу са европским законима. Навешћу пример моје супруге која 22 године живи у Црној Гори и још нема црногорско држављанство, а мислим да је таквих око 40.000 - наглашава Добричанин.
Сви су једнаки
ТОКОМ председничке кампање Јаков Милатовић је поручио да политику двојног држављанства треба релаксирати.
- Свакоме ко жели да има држављанство било које друге државе то треба дозволити - казао је Милатовић.
Закон који је донет 2008. забрањује поседовање двојног држављанства (црногорског и српског) осим у изузетним случајевима. Актуелне прописе о начину стицања држављанства, која су подразумевала 15 година боравка донела је власт ДПС која је смењена на изборима 2020, након три деценије владања. Такав закон се тумачио на више начина - као заштита црногорског идентитета или као антисрпска политика. Могућност да грађани уз црногорско добију и српско држављанство представници бившег режима видели су као опасност и за пројекат "независне Црне Горе".
Питање судбине великог броја грађана који годинама живе у Црној Гори а још нису добили држављанство покушала је да реши влада Здравка Кривокапића 2021. године, а цела процрногорска опозиција се дигла на ноге тако да је тај покушај у старту био осуђен на пропаст. ДПС је то назвала покушајем "политичког инжењеринга" са намером промене бирачког списка.
Да ли ће у новим политичким околности доћи до измене постојећег закона зависиће од расположења парламентарне већине.
Најављени дијалог о овом питању подржава лидер СНП Владимир Јоковић, који је такође сагласан да постојећи закон треба мењати и либерализовати и довести га у ред европских закона.
- Свакако се треба отворити ова прича са акцентом према Србији, али и према другим бившим југословенским републикама - тврди Јоковић.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)