ПРЕБРОЈАВАЊЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Продужење пописивања тражили и Бошњаци
ПОПИС становништва, домаћинстава и станова у Црној Гори, који је почео 30. новембра и требало да траје до 15. децембра, продужен је до 28. децембра.
Тако се изашло у сусрет председнику Бошњачког већа Суљи Мустафићу који је то затражио на седници Одбора за праћење примене споразума о условима за одржавање пописа становништва и домаћинстава, сматрајући да би се требало омогућити да се и дијаспора попише.
Одлуком Владе накнадачлановима пописних комисија је са 100 увећана на 200 евра, па ће на крају пописног процеса и инструктори и више од три хиљаде пописивача (зависно од учинка) моћи да зараде и до хиљаду евра.
Према првим пројекцијама, укупан број становника биће мањи него на попису 2011, године у време владавине ДПС, када је утврђено да их је 620.000. До четвртка је пописано 490.411 грађана Црне Горе и коначан број становника могао би бити око пола милиона, или чак испод те цифре, што је за бригу. Посланик Покрета "Европа сад" и члан тог скупштинског Одбора, Гордан Стојовић, саопштио је да су у ову цифру укључени странци и део становништва који не живи у Црној Гори.
У 20 од 25 општина нису пријављене неправилности, а главни проблеми су у Подгорици, у којој живи готово трећина црногорског становништва. Притужбе су се углавном односиле на недостатак листића на албанском језику, као и на то да неки пописивачи нису оставили број контакт телефона након што испитаника нису затекли код куће.Око педесет породица из њима знаних разлога одбило је да се попише. Динамика пописивања у неким приморским општинама је слабија, углавном због мањка пописивача, али се очекује да ће то бити решено наредних дана, тако што ће терен "покрити" пописивачи из других средина. Да су Немци и Руси који живе у Бару одбили да учествују у попису, потврдио је председник те општине Душан Раичевић. У Црној Гори, према последњим подацима, живи 80.000 странаца.
Државно тужилаштвоистражује случај 16 пописивача из Подгорице који су користили "пишибриши" оловке за унос података. Ради се о хемијској оловци са посебном врстом мастила, које се лако брише силиконском гумицом или излагањем извору топлоте чија употреба имплицира да су пописни подаци након уноса мењани. Ови пописивачи су "проваљени" када су откривене разлике у подацима на пописном листу који пописивач предаје Управи за статистику (Монстату) у односу на копију, која остаје пописаној особи.
Свих 16 пописивача и један инструктор су искључени из овог процеса. Из Монстата нису одговорили колико су грађана ти пописивачи пописали. Ове неправилности статистичари су открили након сугестије посланика опозиционих Социјалдемократа Николе Зиројевића који је на седници Одбора навео да се за попис користе "пиши-бриши" оловке. Заменица директора Монстата Снежана Ремиковић казала је да су након те "пријаве" сви добили инструкциједа провере наводе Зиројевића.
- Када смо кренули да бришемо написано, заиста се брисало и онда смо почели да проверавамо све - саопштила је Ремиковић.
Попис који је у току први је који не спроводи Демократска партија социјалиста која је августа 2020. на изборима после три деценије изгубила власт. Чак четири пута је одлаган како би се испунили захтеви опозиције. Један је био и увођење специјалног софтвера преко којег ће грађани проверити веродостојност унесених личних података, улазећи преко шифре са пописног листа у базу података. Међутим, проблем је што значајан број грађана није технолошки писмен. За бригу је што чак 26 одсто домаћинстава на северу државе нема приступ интернету код куће!
У фокусу пописа су три питања - нација, вера и језик. Још од мајског референдума 2006. и стицања независности управо су то питања која суштински деле Црну Гору. Резултати би могли да доведу до јачања српског идентитета и у будућности промене Устава уколико број грађана који говоре српским језиком премаши 50 одсто. Према коначним резултатима пописа из 2011. године, у Црној Гори је највише било Црногораца, непуних 45 одсто, Срба 28,7, Бошњака 8,65, Албанаца пет, Муслимана 3,3 одсто... Српским језиком говорило је нешто мање од 43 одсто грађана, црногорским скоро 37 одсто. Према вероисповести, грађани Црне Горе изјаснили су се доминантно као православци - 72 одсто, муслимани 19 и католици - 3,5 одсто. Атеиста је било нешто више од један одсто. Тренутне процене говоре да ће на попису који је у току бити око 40 одсто националних Црногораца и 35 до 37 одсто Срба. Међутим, број оних који говоре српским језиком порашће на 54,или чак 56 одсто.
- Устав ће се мењати у складу са резултатима пописа - најавио је посланик Нове српске демократије Јован Јоле Вучуровић. - Устав је жива материја и гради се у складу са оним како нека држава функционише. Неће то бити болно, то ће бити у складу са реалношћу са којом живимо.
Политички аналитичар Бошко Вукићевић каже за "Новости" да је већ сада јасно да ће резултати пописа показати да српским језиком говори апсолутна већина грађана Црне Горе.
- У свакој нормалној и цивилизованој држави би таква воља и изјашњавање морали аутоматски бити примењени у устројству и организацији земље, путем договора политичких чинилаца. То је, уосталом, недавно потврдио и председник црногорске Скупштине. Дакле, ако је натполовичној већини грађана Црне Горе матерњи језик српски, тај језик треба да буде и службени у држави. Међутим, извесности увођења српског језика као званичног у Црној Гори већ се успротивила плејада домаћих политичара, аналитичара и правника који су просперирали током оборене вишедеценијске диктатуре. Они славодобитно истичу да у случају српског језика правила демократије не важе, "јер је црногорски Устав у том смислу зацементиран, и свака измена је фактички немогућа". Мислим да је нова битка разноразних екстремиста против српског језика унапред осуђена на пропаст. Српски језик је победио, а резултати пописа ће то јасно показати - закључује Вукићевић.
Ћирилица преко преводиоца
ПРИЧА се да је у једну никшићку српску породицу дошао пописивач који се представио и рекао да не познаје ћирилицу! Покушао је да у пописни лист упише целу фамилију на латиници, али су се успротивили и инсистирали да се све обави на српском писму. Пописивач је, наводно признао да не познаје ћирилицу, па је помоћ потражио преко "Гугла" на мобилном телефону и тек тада испоштовао породицу која је остала истрајна до краја.
Српски као страни језик
ПОПИСИВАЧИ су навели пример изјашњавања из редова националних Црногораца, оних најокорелијих. Они су се изјашњавали да говоре црногорским језиком, а да им је једини страни језик којим говоре - српски!
Како је унук исправио баку
У ПОДГОРИЦИ је једна бака у одсуству унука уписала себе и њега као Србе. Међутим, нешто касније када је сазнао како се бака одредила, унук је звао пописивача да исправи "грешку" и попише га као националног Црногорца.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)