БОЛИ СРПСКИ ИДЕНТИТЕТ Уџбеници "Земљопис" и "Црногорско питање" на удару заступника лажне стварности
ДО којих размера иде покушај црногорских монтенегрина да се поништи све оно што сведочи о српском идентитету Црногораца и сакрије од очију јавности и истраживача, показује се ових дана, док траје попис становништва.
На удару остатака бившег режима нашла се и промоција репринт издања "Земљопис Краљевине Црне Горе" и књиге "Црногорско питање" издавача Радомира Уљаревића, а коју су припремили проф. др Будимир Алексић и др Владимир Јовићевић.
- Када погледамо стање Црне Горе у времену када је овај Земљопис изашао и када га упоредимо са данашњим стањем можемо да нађемо бројне разлике и подударности, односно неку базу и константу која у свим временима остаје иста - казао је председник Општине Никшић, Марко Ковачевић.
Уредник издања књиге "Црногорско питање" Радомир Уљаревић каже да док се књига прелистава стиче се утисак "као да уживо учествујете у догађајима".
- То су непосредна искуства без тумача који ће објашњавати да Срби нису Срби, те да Црногорци нису Срби - казао је Уљаревић. - Ово је књига бола. Она боли све оне који су део пројекта - промена идентитета. Реч је о крајње радикалном процесу прекрајања чињеница, успостављање лажне стварности, који се креира у неком иностраном центру, а нама дистрибуира преко посредника.
Зашто (ни)су Срби?
МЕША Селимовић је једном приликом, на питање једног комунистичког новинара, рекао - "До 1941. сам се осећао Србином, а нисам се питао зашто. Од 1941. знам зашто сам то". За разлику од Меше који је био муслиманске вероисповести, многи Срби не знају зашто ни после 41. нису Срби, као што то не знају ни они после 2006.године кад је покраден референдум. На тој крађи очигледно, није могуће изградити нови идентитет - рекао је Уљаревић.
Друго издање збирке докумената "Црногорско питање" садржи прворазредне историјске изворе који сведоче о националном, језичком и верском идентитету Црногораца. На то указује један од приређивача Будимир Алексић говорећи да се из њих јасно види да је током читаве црногорске историје владало мишљење да су Црногорци не само интегрални, него елитни део српског народа.
- Публиковани документи такође сведоче да је Митрополија црногорска од самог свог оснивања била српска и светосавска. Институција под називом "Црногорска православна црква" никада није постојала - категоричан је Алексић.
Историчар мр Илија Бајовић подсетио је да се између корица ових издања осим описа нахија, дају слике црногорске прошлости, речима: "сви људи који живе у нашој домовини, а има их око 300.000, су Срби, већином православне вјере, има их мало римокатоличке и мухамеданске".
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)