ПАЖЉИВО С ПОПИСОМ Упозорава Европска комисија

Велиша КАДИЋ

09. 11. 2023. у 06:24

ЗВАНИЧНА Подгорица добила је пацке од Европске комисије чији извештај је јуче представљен у Бриселу.

ПАЖЉИВО С ПОПИСОМ Упозорава Европска комисија

Влада Црне Горе

У документу је поменут и попис становништва чије спровођење је планирано од 30.новембра до 15.децембра. ЕК оцењује да попис захтева „пажљиво поступање власти“, посебно кад се, како наглашавају, ради о осетљивим питањима етничке припадности, религије и језика.

Критике су усмерене ка преговарачким поглављима у области владавине права и правосуђа ( 23 и 24), који је кључ за чланство у ЕУ. Указују да је корупција (укључујући и високу) и даље за бригу јер преовладава у многим областима, као и у државним структурама.

„Црна Гора остаје умерено спремна за примену правних тековина ЕУ и европских стандарда у области правосуђа и основних права, али је у целини остварила ограничен напредак“, наводи се у извештају.

Црногорци су остварили прекретницу у истрази и гоњењу неких вископрофилних случајева корупције током 2022. Наглашено је да је Специјално државно тужилаштво „деловало  брзо у неколико високопрофилних случајева“, који указују на „дубоку инфлитрацију корупције и организованог криминала у државне структуре, укључујући највиши ниво правосуђа и органа за спровођење закона.

Владали без подршке Скупштине

У ИЗВЕШТАЈУ ЕК наведено је да је политичком ситуацијом у  Црној Гори  доминирала „техничка Влада која није имала поверење парламента“, а да парламент „није успео да окупи јасну и доследну већину за спровођење реформи. Оценили су да није било ефикасног политичког дијалога и конструктивног ангажовања политичких странака с циљем јачања одговорности парламента и надзора над Владом. „У неколико наврата Влада и/или парламент су одлучили да игноришу  препоруке Европске комисије и/или Венецијанске комисије“, нагласили су из ЕК, а као један од примера тога навели су измене Закона о председнику, које је поништио Уставни суд.

-Црна Гора мора даље побољшати резултате истрага, кривичног гоњења, правоснажних пресуда и конфискације имовине у борби против организованог криминала и корупције на високом нивоу.  Како би се избегла перцепција некажњивости, потребно је спровести ефикаснију политику кривичног санкционисања и одговор правосуђа. Потребно је побољшати ефикасну и системску употребу финансијских истрага  и заплене и одузимања имовине. Напори на овом пољу првенствено би требало да буду усмерени на оне секторе који су најосетљивији на корупцију, наводи се у документу.

У извештају се истиче  да Црна Гора потражује 14 бегунаца, док су на основу захтева из Подгорице у иностранству ухапшена 43 члана криминалних група.  Наводи се да је број чланова организованих криминалних група ухапшених у Црној Гори  по потерницама страних Интерполових испостава, уз претресе, порастао на 71 (са 55 у 2021.), а то укључује три особе са листе најтраженијих ФБИ и вођу једне турске организоване криминалне групе. Подсећају да је у марту ове године, полиција  ухапсила држављанина Јужне Кореје по међународном налогу за хапшење због илегалне финансијске шеме која укључује 40 милијарди долара у критповалутама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)