У ПЕНЗИЈУ СА 64 ГОДИНЕ ЖИВОТА И 15 СТАЖА: Иницијатива Уније синдиката о измени Закона о ПИО и разрешењу судија Уставног суда

Ива Стојадиновић

01. 11. 2023. у 13:43

ЧЕКАЈУЋИ да Службени лист и званично објави Одлуку Уставног суда којом се Закон о ПИО значајно мења, а услов за стицање пензије постаје готово недостижан, Унија слободних синдиката већ је припремила иницијативу Влади и Скупштини да се хитно усвоје измене и допуне тог Закона. Предложене измене омогућиле би да се то право оставри са 64 године живота и 15 година стажа и за мушкарце и за жене.

У ПЕНЗИЈУ СА 64 ГОДИНЕ ЖИВОТА И 15 СТАЖА: Иницијатива Уније синдиката о измени Закона о ПИО и разрешењу судија Уставног суда

УССЦГ

Унија слободних синдиката  спремила  је иницијативу да се по хитном поступку на седницама Владе и Скупштине усвоје измене и допуне члана 17 Закона о пензијском и инвалидском осигурању.

-Иницијатива подразумева да се усвоје измене и допуне члана 17 Закона ПИО са предлогом да исте гласе да осигураник стиче право на старосну пензију кад наврши 64 године (мушкарац и жена) и најмање 15 година стажа осигурања - наводи се у иницијативи Извршног одбора УССЦГ у циљу превазилажења стања изазваног, како су рекли, несавесном и неодговорном одлуком Уставног суда.

-Евидентно је да је положај жена на тржишту рада рањивији и неравноправан са положајем мушкараца због остваривања материнства, због чега оне у радном веку не могу испунити једнак број година стажа осигурања као мушкарци. С обзиром на то да се Одлуком Уставног суда тражи изједначење година живота као услова за одлазак у старосну пензију, а како се не би умањило постојеће право жена, предложено је да се жене и мушкарци изједначе на 64 године и 15 година стажа осигурања као услов за стицање старосне пензије - наводи се у саопштењу.

Како додају, прописивањем оваквог услова створио би се и већи простор за ослобађање радних места за млађе генерације које чекају на запосљење.

Позив

КАКО су најавили,  у наредних неколико дана поднеће Влади и Скупштини наведене иницијативе уз образложење. Такође, УССЦГ позива све заинтересоване невладине и друге организације да се придруже њиховим иницијативама уколико подржавају изнете ставове.

-При томе, такође треба имати у виду да бројне колегинице и колеге не би користиле ову могућност због изузетно ниских пензија, већ би се определили да остану на тржишту рада до стицања крајње старосне границе (66/67 година) за престанак радног односа по сили закона – наводе синдикалци.

Уједно, Извршни одбор УССЦГ сматра да би требало изменити и став 2 члана 17 Закона ПИО како би се женама и мушкарцима омогућило да остваре право на старосну пензију са испуњених 40 година стажа осигурања, без условљавања са кумулативно оствареном старосном границом од 61 године живота како је то тренутно прописано. У иницијативи се наводи да осигураник стиче право на старосну пензију кад наврши 40 година стажа осигурања, односно 30 година стажа осигурања, од чега најмање 20 година ефективно проведених на радним местима у секторима метало-прерађивачке и рударске индустрије на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.

Осим тога, синдикати ће Скупштини поднети  и иницијативу за разрешење судија Уставног суда због нестручног и несавесног обављања судијске функције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)