НАУЧНИ СКУП О БОКИ И ИСТОРИЈСКОМ НАСЛЕЂУ: Непроменљивост трдиционалних и народносних обележја

В.В.

08. 10. 2023. у 09:07

“БОКА у огледалу историјског наслеђа” назив је дводневног научног скупа који у организацији Матице Боке и Савеза Срба из Црне Горе – Београд траје још данас у Котору. (7. И 8. oктобар)

НАУЧНИ СКУП О БОКИ И ИСТОРИЈСКОМ НАСЛЕЂУ: Непроменљивост трдиционалних и народносних обележја

Фото:В.В.

Скуп за повод има две важне годишњице: 210 година  од усвајања Декларације о уједињењу Боке и Црне Горе из 1813. године, и 175 година од одржавања Народне скупштине Бокеља 1848. године, на Прчању, подсетио је на отварању  академик Славенко Терзић. Оценио је затим да је историјски лик Боке грађен  кроз “превртљиво” историјско време, да је и наслеђе „врло слојевито и носи у себи богат унутрашњи свет становника овог поднебља.“

- Ма колико да је прошлост Боке вековима, а нарочито у последњих нешто више од два века, пуна потреса и преокрета, понекад хаоса друштвених струјања и историјских катаклизми, кроз њу се ипак у континуитету провлачи светла нит неговања сопственог српског идентитета и својеврсне културне самоуверености - поручио је академик Терзић.

Двадесетак учесника скупа из Боке Kоторске, Никшића, Подгорице и Београда - историчара, филолоза, историчара књижевности, етнолога, књижевника публициста и филозофа поднели су током два дана реферате који ће почетком наредне године бити објављени као Зборник. Међу учесницима су  проф. др Синиша Јелушић, др Бранко Сбутега, проф. др Никола Жутић, Др  Жарко Лековић и др Милан Милановић  чија је тема била „Национални идентитет становништва северозападне Боке“.

Према његовим речима пописи становништва су врло озбиљни друштвени подухвати, а садржаји пописница и формулисање питања  могу се сматрати официјелним изразом преовлађујућих ставова одређеног друштва о појединим често и контроверзним питањима.

Фото:В.В.

 

-То се превасходно односи на језик и писмо, вероисповест и народност популације која се тако пописује - навео је Милановић.

Аутор резултате прати од  аустроугарских пописа становништва, 1879. до 1910, затим према пописима након јужнословенског уједињења, у  Крушевицама и Суторини, у краљевини Југославији 1921, деценију касније све до последњег пописа 2011, године.  Укључујући резултате пописа  из 2011. године Милановић  закључује да упркос свим променама постоји „континуитет и непроменљивост трдиционалних народносних обележја: језик –српски (српско/хрватски); писмо – ћирилица; вера – српско-православна (грко-иситочњачка, источно-православна); народност-српска (понекад пописно одређивана посредно, према језику и вероисповести).

Порука председника Матице Боке Мирка Мустура била је да је „различитост крајева, обичаја, наслеђа и начина живота“ у Боки ,  увек пратио складан заједнички живот „који је уважавао националне и верске различитости и усмеравао нас једне на друге у најбољем смислу. То је и једна од најважнијих тековина и препознатљивости Боке кроз сва тешка времена и морамо је очувати и данас.“

На скупу су из Херцег Новог учествовали и публицисти Небојша Рашо и Горан Комар, професор Драгана Радојичић која живи у Београду,књижевници Оливера Доклесић и Никола Маловић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)