МАЊИНЕ БИ ДА УПРАВЉАЈУ Аналитичари предвиђају да би се формирање Владе Црне Горе могло отегнути до новембра
ФОРМИРАЊЕ нове извршне власти у Црној Гори зависиће од законске и уставне процедуре, као и од динамике будућих преговора странака које су обезбедиле довољан број гласова на изборима 11. јуна. Бројни аналитичари предвиђају да би се стварање нове извршне власти могло отегнути све до касне јесени, чак и новембра! Да би заживела нова влада треба подршка најмање 41 посланика, иако ниједна партија и коалиција нису освојиле доминантну већину.
Више од три године од када је на изборима ДПС изгубила власт, Црна Гора се налази у константној политичкој кризи. У међувремену су пале две владе - Здравка Кривокапића и Дритана Абазовића, која још преживљава у техничком мандату, а остаће упамћена по томе што је потписан Темељни уговор са СПЦ и што је постављен нови специјални државни тужилац за организовани криминал.
Резултати последњих избора показују да ће националне странке бошњачког, хрватског, албанског и српског народа чинити готово трећину будућег састава Скупштине Црне Горе. Мала изласност (56,4 одсто) утицала је да Бошњаци, који од оснивања странке имају максимално три посланичка места, сада добију чак шест! Албанске националне партије, које су наступиле у две коалиције, освојиле су први пут три посланичка мандата. Уз њих треба додати и место Демократске уније Албанаца, која је наступила у коалицији са Демократском партијом социјалиста. Хрватска грађанска иницијатива, која у минуле три године није имала представника у парламенту, сада ће имати једног посланика. Када су у питању странке које штите српске националне интересе, онда је ту водећа коалиција "За будућност Црне Горе" која ће са листом СНП-Демос имати 15 посланика, можда чак и више, јер ће се, у међувремену, на неколико изборних места поновити гласање.
Разјашњење
ПРЕДСЕДНИК Владе и лидер УРА Дритан Абазовић рекао је да је тој партији прихватљива сарадња са ПЕС, али да претходно он и лидер те партије Милојко Спајић треба да се разјасне о детаљима афере настале због писма које је премијеру послао јужнокорејски преварант До Квон.
Лидери мањинских странака категорични су да премијер треба да буде из Покрета "Европа сад". Носилац листе "Албански форум" Ник Ђељошај изјавио је да је он којим случајем на месту лидера ПЕС, Милојка Спајића, да би направио коалицију са мањинама и листом "Заједно" коју предводи ДПС.
- Мораторијум се не може ставити на признање да се десио геноцид у Сребреници и да је Косово независна држава - поручио је Ђељошај.
Лидер Бошњачке странке Ервин Ибрахимовић рекао је да "упадање српских специјалаца на север Косова утиче и на нас", док Генци Ниманбегу (Албанска лијанса) сматра да сарадњу у Влади могу имати само са оним партијама које подржавају ове њихове ставове.
- Евроатлански пут Црне Горе не сме бити доведен у питање - саопштио је Ниманбегу.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)