ЖИВОТ ЈЕ НА КОШАРАМА ДАО ЗА СРБИЈУ: Сећање на Пљевљака Предрага Леовца - неопорављен се вратио на ратиште и погинуо (ФОТО/ВИДЕО)
НА данашњи дан пре 24 године, живот у одбрани отаџбине положио је Пљевљак потпоручник Предраг Пеђа Леовац, један од највећих хероја и најбољих примера патриотизма у историји српског народа.
Код граничног камена Ц-4, дао је живот за отаџбину, којој је посветио све.
На гробљу у Тикави код Пљеваља одржан је помен поводом годишњице смрти херија са Кошара Предрага Пеђе Леовца. Поред најуже родбина, пријатеља, кумова и рођака, помену је прусуствовао челник Нове српске демократије и лидер ДФ-а Андрија Мандић, градоначелник Никшића Марко Ковачевић, чланови Културног центра „Предраг Пеђа Леовац“ као и Пеђини саборци.
Леовац, један од легендарних српских витезова, рођен је у Пљевљима 1975. године, где је завршио основну школе и гимназију. Са чином потпоручника 1998. изашао је са Војне академије али и као носилац црног појаса реалног аикида и учесник Београдског маратона. Прво запослење добио у Ђаковици, на Космету. Било је то време пооштрене безбедносне ситуације у јужној српској покрајини. Његово прво постављење била је караула Ћафа Прушит. Леовац је, као командир вода, рањен у сукобу са албанским терористима, на Свету Петку 1998. године, када му је гелер мине прошао кроз доњу вилицу и нанео му тешке повреде. Након рањавања на папиру је нацртао распоред осталих мина, и оставио поруку команди да се то разминира да не би још ко страдао.
На месту рањавања остала је његова пушка, док је он заједно са још неколицином припадника Војске Југославије транспортован хеликоптером у Београд на Војно-медицинску академију где је оперисан али је после седам дана лечења самоиницијативно изашао из болнице.
- Не желим да заузимам место другима - говорио је потпоручник Леовац.
На ратиште се вратио са сломљеном вилицом
Након рањавања на Свету Петку 1998. године, могао је да остане на боловању код куће. Гелер од мине прошао му је кроз доњу вилицу, нанео тешке повреде, али срећом није оштетио говор и слух. Оперисан је на ВМА, а након седам дана лечења самоиницијативно је изашао из болнице.Од повреда рањавања није могао нормално да се храни, јео је само течну храну.
То га није спречило да већ након неколико месеци, недовољно опорављен, и упркос заказаним додатним хирушким интервенцијама, да се варти на караулу Кошаре како би помогао саборце у одбрани Отаџбине од копнене агресије на терирорију СРЈ. Незараслих рана, напушта свој дом у фебруару 1999. године. На растанку мајци Милици обећава да ће, уколико се икад врати, кући дојахати на "бијелом коњу".
НАЈБОЉИ МЕЂУ НАЈБОЉИМА
Командант 53. Граничног батаљона, раније је говорио је о јунаштву и рањавању Пеђе Леовца:
-Сви заслужују да буду споменути, а ја бих истакао потпоручника Предрага Пеђу Леовца. Када се вратио, на Косово, после рањавања ушао у то минско поље и узео своју пушку и одмах тражио да иде на прву линију међу своје војнике - казао је тада пуковник Душко Шљиванчанин.
Није хтео да остави своју пушку
Јавља се на дужност у Ђаковицу код капетана Душка Шљиванчанина. Одмах је отишао у минско поље где је и рањен, да потражи своју пушку која је ту остала целу зиму. Како је она била остала у минском пољу, Пеђи је понуђена друга пушка. Он је то одбио, вратио се у неочишћено минско поље и тамо пронашао своју пушку!
Потпоручник Леовац је распоређен на дужност командира интервентног вода у оквиру 53. граничног батаљона. Реч је о једном специјалном воду који је деловао у свим правцима, а све у зависности од потребе и стања на терену.
У сукобима са агресором, у рејону карауле Кошаре, покушавајући да се врати гранични камен, Ц-4, са којег је била потиснута ВЈ, 14. априла, на само неколико корака којим би извршио постављени му задатак, Леовац бива смртно погођен снајпером. Метак му је завршио у врату, прекинувши ланчић са крстом. Његови саборци су га на шаторском крилу донели до карауле, а преминуо је на путу према Ђаковици. Тада је имао непуних 24 године.
Погибија Пеђе Леовца је тешко пала и саборцима који су га дубоко поштовали и уважавали. О његовом јунаштву се причало и том чојству се дивило. Чак су војници уредили један извор близу карауле „Ћафа Прушит“, давши му Пеђино име.
ЧУВАО НОВАЦ КОЈИ МУ ЈЕ ОТАЦ ДАО
Када су после Пеђине смрти допремљене његове ствари, отац Миле је у корици ратне забелешке свога сина пронашао 340 марака, на којима је било назначено „ЗА НЕ ДАЈ БОЖЕ“. То је био новац који је отац Миле дао Пеђи када је кренуо на Војну академију. Дакле, прошло је пуних пет година а да нити један једини фенинг тог новца Пеђа није потрошио.Од тога су за вечну успомену купљена два прстена за његова два брата.
Именом Предрага Пеђе Леовца је названа пљеваљска улица у којој је живео, као и караула на граници са Босном и Херцеговином. Када је чување граница од војске преузела полиција у Црној Гори, табла са Пеђиним именом је скинута. Пре неколико година основан је Културни центар „Предраг Пеђа Леовац“ у Пљевљима који баштини сећање на овог хероја и бави се хуманитарним радом.
Предходне године уочи годишњице смрти Предрага Леовца, снимљена је и песма "Знаш ли рећи ко је Пеђа“ коју је написао Александар Тошић, отпевала Зечевић Бранка, а која је добила и емотивни спот. У споту се појављују његови родитељи и брат.
Метак из снајпера пресекао на врату ланчић са крстом
У тренутку погибије, Пеђа је око врата носио ланчић који је био родитељски поклон. На ланчићу су се налазили крстић и мала икона Пресвете Богородице. Снајперски хитац, који је Пеђу кроз смрт послао у вечност, прекинуо је тај ланчић, који је био Пеђина последња одбрана.
За свог кратког али великог живота, Пеђа је заслужио Орден за заслуге у одбрани и безбедности првог степена.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (2)