Шта је Краљ Никола мислио о Карлу Марксу и комунистима

Новости Онлајн

01. 03. 2023. у 08:35

МНОГИ од вас ће горњи наслов доживети као анахронизам. Не чудите се. Нема грешке ни у хронологији ни у личностима. Све је аутентично. Уколико вас стварно интересује што је краљ Никола I Петровић Његош мислио о Карлу Марксу и комунистима наставите читање без оптерећења. Да ли се од доба краља Николе мишљење о комунизму поправило или покварило закључићете сами.

Шта је Краљ Никола мислио о Карлу Марксу и комунистима

Фото: Википедиа

Елем, Kраљ Никола је уз сваку написану песму остављао податак о поводу писања песме.

Његове песме биле су везане за одређене датуме породичне, државне, друштвено-актуелне догађаје, историјске пригоде итд… Kада је, напокон, пола века после краљеве смрти, сазрело време да се објаве сабрана дела краља Николе I Патровића Његоша у ондашњој СФРЈ, ствари су се одвијале овим током.

Дактилографи су прекуцали краљеве рукописе. Словослагачи Цетињске штампарије су направили прве штампане примерке дела. Kоректори, лектори и рецензенти су обавили свој део посла и поправљене примерке вратили словослагачима. Словослагачи су приметили да су неке напомене испод неких песама прекрижене. За око им је запала једна прецртана фуснота. Бејаше то напомена испод песме од две строфе. Песма није имала наслов али је испод те две строфе било назначено да ју је Краљ Никола спевао поводом објављивања „Манифеста Kомунистичке партије“. Брисање напомене побудило је пажњу словослагача. Схватили су као и много пута до тада да цензори бришу одређене делове текстова из идеолошких разлога. Ништа необично за то време. Ипак један словослагач је запамтио или чак сачувао изворни лист рукописа из дела Краља Николе. Захваљујући њему добио сам траг. Уследело је истраживање.

Поменути траг је резултирао овим текстом који неће бити цензурисан иако су идеологија и цензура и данас и те како живе. Можда би данашњи цензори били чак много ригорознији према Краљу Николи. Избрисали би му многе песме, посвете а нарочито придев српски. У овом, превасходно, истраживачком тексту неће бити ријечи о томе. Задржаћемо се на извору нове доктрине односно на комунизму и комунистима и на ономе што је Краљ Никола о њима мислио.

У своје време Краљ Никола се врло децидирано одредио према појави комунизма и комунистима. У неку руку песнички опевао будућност, односно наше време. Хвала му.

Мислим да би Краљу Николи захвалност требало да упуте и Европске династије, а, ево и зашто.

Kраљ Никола је реаговао на време, много раније него су се директно сучелили смртни непријатељи Монархија и Kомунизам, Kруна и Kомунистичка партија. Много пре него ће комунизам постати баук који кружи Европом, много пре револуција и ратова, пре логора, пре победе комуниста над фашизмом, пре хладног рата и гвоздене завесе, црногорски краљ Никола је опјевао комунизам следећим стиховима.

На грбачи од народа

Лажни сједи демагога,

Да г՚ отолен тобош штити

И од Kруне и од Бога

А чапру би му сљуштио

Са хрбата и са шије

У п՚јанчине и скитача

Заштитника пуку није

Пјесма „На грбачи од народа…“ настала је око 1880 године. Написана је поводом „Манифеста комунистичке партије“. Kарл Маркс је штампао „Манифест комунистичке партије“ 1848 године у Лондону. На српски језик манифест је преведен 1871. године и објављен у листу „Панчевац“. Јован Павловић који је уређивао „Панчевац” дошао је на службу у Црну Гору 1879. године и 1886. године постао министар просвете Црне Горе. Kраљ Никола се преко Јована Павловића упознао са „Манифестом комунистичке партије“.

Kраљ Никола је тражио од Јована Павловића да му доноси на преглед коректуру листа „Глас Црногорца“, што се Јовану Павловићу није свиђало. Осим тога, Краљ Никола је наређивао и о чему се треба и може писати у новинама а о чему се не сме писати, што се Јовану Павловићу још мање допадало. Било како било, Краљ Никола је проводио доста времена са Јованом Павловићем. Разговарали су о свему и свачему. У тим разговорима негде се заметнула прича и о друштвеним ситуацијама и покретима у Европи. Ту се краљ захваљујући Јовану Павловићу упознао са актуелностима свога времена односно са „Манифестом комунистичке партије“, који је Јован Павловић, као што рекосмо, већ био објавио у „Панчевцу“.

Kраљ Никола је имао обичај да се још више него за само дело заинтересује за аутора дела. Претпоставимо да је Јована Павловића питао ко су ти људи? Што раде и од чега живе тај Kарл Маркс и Фридрих Енгелс? Јован Павловић му је, вјероватно, испричао неке њихове животне епизоде што је Краља Николу могуће понукало на онакву другу строфу песме.

Јован Павловић је био изузетна личност, личност од огромног значаја за културни преображај Црне Горе.

(Журнал.ме)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".

16. 11. 2024. у 16:44

Коментари (0)

РОЏЕРЕ, ШТА ТИ СЕ ДЕСИЛО?: Навијачи у неверици како Федерер сада изгледа (ФОТО)