ВЕЛИКОДУШНИ НА ТУЂ РАЧУН: Влада се хвали рекордним приходима, а већ најављује ново задуживање од 180 милиона евра
РЕКОРДНИ приходи од туризма, наплате разних пореза такође су рекордне претходних месеци, хвале се из Владе Црне Горе.
Месецима се из државне касе дели шаком и капом, као да о финансијским проблемима нема ни говора. Повећане су плате готово свим запосленим у државној управи. Накнаде за новоређенчад сада износе 900, односно 1.000 евра, што је око девет пута више него лане. Пензинерима је обећано ново повећање, друга по реду једнократна помоћ. А одмах затим, најављује се задужење од 100 милиона већ у марту, а у другој половини још 80 милиона кредита.
- Министарство финансија са СБ преговара о додели кредита заснованог на развојним политикама, а не о гаранцији. Дакле, за разлику од 2018. и 2020. године, када је СБ Црној Гори доделила гаранцију, у овом случају говоримо о директном кредиту. За кредит ће бити постављени одређени критеријуми који се односе на реформске процесе у области јавних финансија и екологије, о којима се још разговара - казали су из министарства.
Напоменули су и да све обавезе планиране буџетом редовно се извршавају, што укључује и отплату обавезе по раније узетим кредитима.
Према оцени економског аналитичара Веска Пејака, ситуација у јавним финансијама генерално је лоша, иако сваке године бележи сам раст наплаћених пореза. Проблем је, наводи, што порез годинама нико није плаћао, па су се ствари тек претходних довеле у ред донекле.
ЛИМИТ 600 МИЛИОНА
ОВОГОДИШЊИМ буџетом дефинисано је да се држава може задужити до 600 милиона евра. Позајмица је могућа путем закључења кредитних аранжмана са међународним финансијским институцијама, са домаћим или иностраним банкама, кроз емисију државних записа или обвезница на домаћем и међународном тржишту, као и закључењем билатералних или других кредитних аранжмана.
- Држава не наплати ни трећину пореза колико би требало. То је један од разлога зашто се подижу додатни кредити. Други разлог је то што је државни апарат у задње две године примио још 5.000 запослених на разним нивоима, а сигурно још толико по општинским администрацијама, а превише запослених је било и пре тога. То је оптеретило државну касу - наводи аналитичар.
Препоручујемо
КО ЋЕ БИТИ НОВИ ШЕФ СВЕТСКЕ БАНКЕ: Бела кућа предложила индијског предузетника
24. 02. 2023. у 00:20
СПРЕМАМО КРИВИЧНУ ПРИЈАВУ: Лидер Уједињене Црне Горе Горан Даниловић најавио тужбу
23. 02. 2023. у 21:32
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)