„СУШЋЕПАН, ЦРКВА, ОБИЧАЈИ, ВЕРОНАУКА“: Књига чувар и промотер традиције и етнографије српског народа

В.В.

15. 02. 2023. у 12:21

Књига троје аутора, Горана Комара, Небојше Раша и Теодоре Пантелић, „Сушћепан, црква, обичаји, веронаука“ сабрала је најважније народне обичаје овог краја за славу, Божић, свадбу и Васкрс, речено је на промоцији. Такође, сачувала је богату традицију херцегновског залеђа, значајан је прилог историји Српске православне цркве и етнографији српског народа.

„СУШЋЕПАН, ЦРКВА, ОБИЧАЈИ, ВЕРОНАУКА“: Књига чувар и промотер традиције и етнографије српског народа

Фото: В.В.

Небојша Рашо подсетио је да многа предања указују да је село Сушћепан везано за Херцега Стефана Косачу, да је он овде подигао цркву,  да се његов гроб налази у селу на шта указује и топоним Шћепан гора. Сушћепан је и место задужбинара. Лесо Антуновић тако је половину куће у Херцег Новом оставио да би обезбедио школовање сиромашне деце из Сушћепана. Осим тога, према Рашовим речима цркву Светог Стефана краси икона дар Леса Антуновића, а рад је познатог мајстора Станка Лепетића.

-Лесова удовица Анђа када је пукло звоно на цркви, дала је средства да се направи ново, испричао је Рашо и  подсетио да је Сушћепан прво село које је својим средствима обновило цркву, оштећену у земљотресу 1979. године. Мештани су то урадили у време „када је црква била на маргини друштвеног живота“ нагласио је Рашо.

Црквица Светог Архиђакона Стефана у Сушћепану опстајала је и у великим и бурним историјским и политичким догађајима који су се одигравали на овим просторима, наставио је Горан Комар, уз оцену да је  пуну еманципацију ово место добило у време оснивања Топаљске комунитади 1718. године.

-Бројни његови житељи су учествовали у управним телима Топаљске комунитади док је год она трајала, објаснио је Комар и истакао сушћепанског главара Пера Лучића.

Колико мештани држе до традиције и вере можда најбоље илуструје казивање  вероучитељице Марије Пантелић,која је истакла да је први  час веронауке овде одржан пре 16 година.

-Тада је присуствовало само неколико ђака, а данас их је толико да им је учионица мала да би сви стали.Та Школа веронауке  генерацијама обликује децу и младе, међу којима постоји велики број талентоване деце… а наш циљ није да их учимо само о нашој цркви и религији, већ и како да буду добри људи, да код њих развијемо емпатију,доброту и великодушност, казала је Пантелић.

И идеја за објављивање књиге потекла је од мештана, подсетио је председник црквеног одбора Предраг Сладовић и исказао захвалност Воју Пантовићу, Радивоју Стјепчићу, покојнима Светозару Сладовићу и Душану Грбићу, који су у овим тешким тренуцима успели да одрже и сачувају наше обичаје.  

Промоцију су организовали Српски соко Херцег Нови, Друштво за архиве и повесницу херцегновску и Српско православни одбор Сушћепана, а да књига буде објављена помогли су Општина Херцег Нови, Херцег фест и бројни донатори.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!