БЕРИША: "Верујем да ће доћи до отпризнавања Косова од стране Црне Горе"
НАРОД Црне и Горе и Србије без обзира на верску, националну и друге разлике су браћа - почевши од Срба, Црногораца, Бошњака, Албанаца и других, те су природно ослоњени на суживот. У складу са тиме верујем да ће кроз неко време и доћи до отпризнавања Косова од стране Црне Горе, рекао је у интервјуу за портал АДРИА председник Матице Албанаца Демо Бериша.
Председник сте Матице Албанаца у Србији. Како ви гледате на забрану уласка држављанима Србије у Црну Гору?
Бериша: "Када се посматра ово питање са становишта Матице Албанаца у Србији могу рећи следеће: Република Србија спада у прву државу у Европи која је усвојила и у пракси примењује један од најбољих закона о националним мањинама и заједницама. Где су Националним саветима делегирана права да воде бригу и организују чување традиције, језика, културе, школства, медија и све оно што их чини посебним у односу на већински народ. Влада ову институцију финансира кроз одвајање одређених финансијских средстава. Тако да не постоји ниједно питање које се не може унапредити. Што се тиче истог питања у Црној Гори, посебно у односу на српску заједницу која чини око 30 % становништва, њима су права укинута - од права на употребу језика, писма, запошљавања, избора на државне функције итд. Ово је дошло посебно до изражаја уназад више година владавине ДПС-а који је на сваки начин покушавао да прекине нераскидиву везу са Србијом, па се тако не дозвољава улазак на територију Црне Горе великом броју грађана који имају породице у Црној Гори, па им је ускраћено право и на гласање, док из целог света други то могу чинити. Захваљујући разумном, државничком и храбром људском поступку одлазећег премијера Дритана Абазовића решено је кључно питање положаја СПЦ. Црногорци и Срби су један народ и као такви треба да живе у миру и слози и да успоставе такав однос и са Србијом.
Отворени Балкан је, на иницијативу председника Вучића, постао могућност просперитетне будућности читавог региона - мислите ли да ће се Црна Гора ускоро придружити Србији, Албанији и Северној Македонији и постати део ове иницијативе?
Бериша: "Захваљујући политици мира и помирења у региону председник Србије Александар Вучић је покренуо један од најбитнијих пројеката у региону - Отворени Балкан, који грађанима, за сада Србије, Албаније и Северне Македоније, омогућава слободу кретања, запошљавања, признање стечених диплома, слободу трговине кроз смањење папирологије, дугог чекања на граничним прелазима, што у озбиљнијој мери смањује цене трошкова упућених роба, повећава брзину доставе роба и других материјала. Храбра одлука председника Александра Вучића и премијера Албаније и Северне Македоније у побољшању услова живота грађана ће утицати на побољшање односа у региону. Убрзо очекујем и одлуку Владе Црне Горе да се укључи овој хуманој и економској иницијативи, без обзира на отпорност која је исказана од стране одлазећег председника Мила Ђукановића."
Како оцењујете живот Албанаца у Црној Гори у време владавине Мила Ђукановића која је на заласку и да ли очекујете побољшање њиховог положаја у догледној будућности?
Бериша: "Када посматрам живот албанске заједнице у Црној Гори у време владавине Мила Ђукановића могу рећи да није био бајан и сјајан - они су ту служили да буду гласачка машинерија и ништа више. Општине са већинским албанским живљем као Плав, Гусиње, Тузи или Улцињ су остала и даље најнеразвијенија подручја без иједне значајније инвестиције. Очекујем да ће се Албанци у Црној Гори коначно отрезнити и да ће своју судбину наћи у будућој демократској Црној Гори кроз сарадњу са осталим нацијама. Да ће побољшати услове употребе језика, културе, школовања како у основном, тако и у средњем и високом образовању. Напомињем да у Србији на Филолошком факултету функционише најстарија катедра албанског језика у региону од 1906.године. Црна Гора мора да ради пуно тога на правима националних мањина - заједница. Крајње треба следити позитивну оријентацију УРЕ и Дритана Абазовића који је између осталог показао да и Албанци могу поштовати своју земљу Црну Гору."
Постоји ли могућност, према Вашем мишљењу, да Црна Гора у будућности повуче признање тзв. Косова?
Бериша: "Сигурно ја да ће у одређеном тренутку Црна Гора прихватити одговорност да је погрешила у одлуци за отцепљење из тада Државне заједнице Србије и Црне Горе. Народ Црне и Горе и Србије без обзира на верску, националну и друге разлике су браћа - почевши од Срба, Црногораца, Бошњака, Албанаца и других, те су природно ослоњени на суживот. У складу са тиме верујем да ће кроз неко време и доћи до отпризнавања Косова од стране Црне Горе. Оваква Црна Гора је створена од стране Мила Ђукановића јер је он са својим ДПС-ом криминализовао Црну Гору по дубини, почевши од њега до месне заједнице по вертикали и хоризонтали, тако да је направио своју приватну државу, а то се видело кроз пример приступања НАТО савезу и његову грчевиту борбу да не дозволи потписивање уговора са СПЦ па и по цени братоубилачког крвопролића."
(Регион)
Препоручујемо
ВУЧИЋ ДАНАС НА СЕДНИЦИ ВЛАДЕ: Председник Србије се вечерас обраћа јавности
23. 01. 2023. у 07:37
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (4)