ДВА САТА БЛОКИРАНА МАГИСТРАЛА НА ГРАНИЧНОМ ПРЕЛАЗУ ДЕБЕЛИ БРИЈЕГ - Херцег Нови неће одустати од Болнице Мељине

Витка Вујновић

25. 11. 2022. у 14:01

Херцег Нови неће дозволити затварање Болнице Мељине, нити ће одустати од протеста док ова установа не уђе у систем јавног здравства, јединствена је порука представника локалне власти и грађана, упућена са новог двочасовног окупљања и блокаде саобраћаја на граничном прелазу Дебели бријег.

ДВА САТА БЛОКИРАНА МАГИСТРАЛА НА ГРАНИЧНОМ ПРЕЛАЗУ ДЕБЕЛИ БРИЈЕГ - Херцег Нови неће одустати од Болнице Мељине

Foto:V.V.

Данашњи протест је јасна порука Влади да мора наћи начин да помогне Болници Мељине, поручио је председник херцегновске Скупштине Иван Отовић и нагласио да се од прошлог окупљања, пре скоро три седмице до данас није много тога променило.

- Локална самоуправа, са представницима Болнице, уложила је огроман напор да дође до побољшања статуса ове здравствене установе, да чујемо из Подгорице то решење. На жалост, нисмо чули. Због тога смо принуђени да поново блокирамо гранични прелаз Дебели бријег. Блокираћемо све док не чујемо тражено решење и док се оно не спроведе у дело – навео је Отовић и позвао премијера Дритана Абазовића, министре здравља и финансија Драгослава Шћекића и Александра Дамјановића, све који су надлежни за решавање проблема Болнице Мељине да озбиљно схвате да Новљани неће одустати док болница Мељине не уђе у систем јавног здравства!

У име херцегновских пензионера који се дуже од седам година боре да болница уђе у систем јавног здравства говорио је председник Удружења Алекса Радуловић и нагласио да се зна чијим је грешкама болница дошла у ову ситуацију.

- Кнежевић није уложио 24 него три милиона, а болница је требало да буде у функцији свих нас и гостију који долазе, јер туристи неће долазити ако нема болнице у кругу од 10 километара. Радуловић је предложио да треба блокирати и трајектни прелаз у Каменатрима или кренути ка Подгорици, испред Владе. Упозорио је и да је Фонд здравства забранио Дому здравља да упућује пацијенте на специјалистичке прегледе у Болницу и лабораторију, што смањује приходе. Директор Фонда је и на тај начин угрозио функционисање болнице, уверен је Радуловић и истовремено задивљен напорима које особље Болнице улаже да сачува ову установу а пацијентима пружи најбољу негу.

Потпредседник Општине Мирко Мустур каже да је чекао добре вести које би могао да саопшти на овом скупу, али није их било. Према његовим речима локална управа и Скупштина општине чине све, боре се, али полуге управљања и одлучивања нису у њиховим рукама. Мустур истиче да не схвата узроке оваквог развоја догађаја, па додаје можда је реч о одлуци из Брисела, или је неко закључио да Херцег Новом не треба болница, а можда је нечија грамзивост.

Премда без редовне плате и хонорара, лекари и сво особље, у свим сегментима Болнице одговорно обављају свој посао, истакла је главна медицинска сестра Весна Манојловић и додала да тако сви доприносе опстанку болнице. Објаснила је и да се нису чешће бунили јер сматрају да је њихово да обављају посао часно и поштено, а да друге институције и надлежни у држави треба да се потруде да сачувају Болницу Мељине у којој је сада 155 радника, већином породичних људи, подстанара самохраних родитеља који зараде не примају редовно.

Посланик у Скупштини Црне Горе и председник Комисије за праћење и контролу поступка приватизације Максим Вучинић је питао коме одговара овакво стање у Херцег Новом.

-Имали смо две сједнице Комисије за праћење и контролу поступка приватизације и морам рећи да се једино та грана власти обратила и изашла у сусрет грађанима нашег града. На првој Седници, уз образложење да су министар здравља и сви државни секретари и сви одговорни колико их има, на службеном путовању, док једна болница не функционише, послали су на састанак саветницу за дроге. На другој седници, ресорно министарство није никога послало  и државни секретар из Министарства финансија је рекао да се ради о гаранцији под ознаком тајности, интерно. Морам овом приликом да их подсетим да је болница у Мељинама приватна, дата у бесцење, насушно потребна грађанима. Донели смо на Комисји одређене закључке, дио је сличан закључцима СО Херцег Нови, међутим још немамо одговор релевантних институција, истакао је Вучинић.

Никола Радман –одборник ГП Ура  затражио је подршку  читаве Црне Горе јер грађани Херцег Новог не траже  ништа друго већ елементарну болничку заштиту. Радман је подсетио да је Херцег Нови капија према ЕУ којој тежимо а затварањем болнице затварамо све па и ту капију. Он се потом иронично осврнуо на подршку коју је протесту дао Душко Кнежевић.

-Баш му хвала, сад нам је пуно лакше.  Овај циркус предуго траје. Ми имамо договор, да до понедељка припремо наш правни концепт и да идемо наредне седмице директно у Владу. Уколико га не прихвате сваког дана ће нас овде гледати, поручио је Радман.

Према речима одборника Групе грађана „Нови побеђује“, Зорана Лазаревића, суштина је да нема одговорности у ресорима чија је надлежност проблем Болнице, јер немају капацитета за свеобухватно решење. Једини орган који ово може да реши је Влада Црне Горе, поручио је лазаревић. Његов правни став је да директива Европске комисије не забрањује Влади Црне Горе да Болници, а према томе и граду, пружи ону новчану помоћ која је неопходна да би Болница преживела, док то питање не буде стратешки ријешено.

Никола Свилановић, недавно је изашао из болнице Мељине и истакао пажњу и посвећеност особља болнице, успркос ситуацији у којој се налазе.

Јасна је била и порука Оливере Доклестић - нема Института у Игалу без болнице, а без Института Херцег Нови губи титулу здравственог центра!

– Да ли се ико запитао где су пошле паре, јер да имамо Бродоградилиште и хотеле ХТП Бока, не би био проблем да издржавамо Болницу и запослене у њој. Некада смо могли, са јаком привредом и није нам требала Влада ЦГ да интервенише јер је Херцег Нови био јак. Грађани овог града са јаким платама могли су да издвајају самодоприносе. Издвајали су два одсто од својих плата. Издвојено је, од 1986. до 1992. око 14,6 милиона евра, колико је од тог новца враћено у болницу. Можда милион или два, али где је отишао остали новац, у чије џепове, питала је Доклестић. С обзиром на то да Водовод има потраживања према Болници од 360 хиљада евра, а дуговање за порез је 850 хиљада евра према Општини, предложила је да држава омогући да се кроз тај износ Општина укњижи на имовину Болнице. Хоћемо да Влада ЦГ нама полаже рачуне а не ми њој. Нисмо ми ништа дужни Влади, него она нама за свих 34 000 становника јер између сваког пописа изгубимо 10 одсто становништва. Изгубићемо још ако затворимо болницу, казала је Доклестић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ЛУДНИЦА НА УЛИЦАМА НАПУЉА: Цео град на спектакуларан начин испратио фудбалере (ВИДЕО)