БИЋЕ УКЛОЊЕНА СРАМНА ПЛОЧА У МОРИЊУ: Коњевић и Кривокапић се додворавали Хрватима, сада могу кривично да одговарају
УПРАВА за инспекцијске послове (УИП) наложила је Општини Котор да у року од три дана уклони спомен-плочу на објекту некадашњег логора Југословенске народне армије (ЈНА) у Морињу, потврдио је "Вијестима" председник Општине Котор Владимир Јокић.
Фото: Читалац Новости
Плочу су претходно поставили министар спољних послова Ранко Кривокапић и министар одбране Рашко Коњевић.
Из УИП су констатовали да нема документације која доказује да се предметна плоча налази у Програму спомен-обележја који усваја Скупштина Општине Котор, нити да постоји сагласност Владе Црне Горе јер се ради о догађају за који није протекло прописаних 50 година од момента настанка.
Додаје се и да је инспекторка за заштиту културних добара послала захтеве за изјашњење министарствима спољних послова и одбране на основу којег акта су поставили предметну плочу, и да ће након тога обједињене списе предмета упутити надлежном тужилаштву на оцену и даље поступање.
У записнику пише и да је Јокић рекао да није било никакве иницијативе Министарства спољних послова и Министарства одбране за доношење програма спомен-обележја и да је он о догађају информисан из медија и да нису испуњени законски услови за постављање плоче.
Он је позвао Владу Црне Горе и УИП да, уколико се његове тврдње испоставе као тачне, поднесу кривичне пријаве против Кривокапића, Коњевића и других Н. Н. лица због кршења Закона о спомен-обележјима.
- Ко оштети, уништи, неовлашћено измени, доради, измести, замени или уклони спомен-обележје, подигне или организује подизање спомен-обележја чије подизање није дозвољено, казниће се казном затвора до три године - прописује члан 43 тог закона.
У јавности је критикован и начин на који спомен-плоча текстом третира историјске околности 1991. године.
На њој пише да је „током великосрпске агресије на Хрватску” на том месту био логор, такозвани Центар Морињ, и да је посвећен „заточеним хрватским цивилима и браниоцима”.
- Сећамо се злочина почињених да би се осрамотили име и дух Црне Горе. Изражавамо жаљење за све патње које су преживели заточеници. Да се никада не понови - пише на плочи коју потписују министарства одбране и спољних послова.
Препоручујемо
РЕАКЦИЈА ЈОВАНА ВУЧУРОВИЋА: "Ништа чудно, Ранко и Рашко на линији Секуле Дрљевића"
10. 10. 2022. у 21:22
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење
ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.
05. 07. 2026. у 12:34
Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу "Ја волим Србију": "Тако су стајале ствари..."
ВЕСТ да би глумица Мирка Васиљевић од септембра могла да преузме водитељску улогу у квизу "Ја волим Србију", уместо досадашње водитељке Драгане Косјерине, изазвала је велику пажњу јавности.
05. 07. 2026. у 21:54
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (4)