КОЛАШИН СПОМЕНИКОМ ВРАЋА ДЕО ДУГА МИТРОПОЛИТУ: Иницијатива Владимира Мартиновића, посланика Демократске Црне Горе
ВЛАСТ у сваком граду дужна је да развија одговоран однос према личностима које су обележавале своје епохе, али и историју града или целе државе.
- Дуг према митрополиту Амфилохију један је од оних који се никада не могу вратити у потпуности, али када преузмемо власт у Колашину, учинићемо све што је неопходно да митрополит Амфилохије добије заслужени споменик у свом Колашину, а када се стекну услови, и улицу, да бисмо му се на тај начин бар делимично одужили.
Ово је на свом Твитер налогу написао посланик Демократске Црне Горе Владимир Мартиновић, шеф одборничког клуба ове партије у СО Колашин, који истиче да је ''враћање дуга савременицима који су задужили нашу и будуће генерације наша цивилизацијска обавеза''.
- То је и враћање дуга граду, неговање културе сећања, али и културе уопште - каже Мартиновић, који истиче да је блаженопочивши митрополит црногорско-приморски Амфилохије потекао из Колашина, из Доње Мораче, и по неподељеном мишљењу, представља личност која је значајно обликовала новију историју Црне Горе.
Колашин је, стога, више него било који други град, дужан да негује колективно сећање на свог митрополита. Досадашњи однос градских власти према успомени на митрополита био је, најблаже речено, непримерен. Када се упокојио митрополит Амфилохије, досадашња власт није чак прогласила ни дан жалости у Колашину из којег је митрополит започео свој пут ка трону Светог Петра Цетињског, упркос апелима нашег одборничког клуба да то учини. Демократска Црна Гора је своје опредељење да враћа дуг заслужним великанима показала и предлогом да се дан Његошевог рођења, 13. новембар, слави као Дан културе, напомиње Мартиновић, који позива ''да исправимо неправду и према заслужним људима из нашег краја''.
БОНУС ВИДЕО:
СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ: Кућа знања и чувар српске културе и идентитета
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)