МОМЕНАТ ЗА НАБАВКУ ЗАЛИХА: Цене у трговинама у Црној Гори и даље не падају, без обзира на то што се смањују на берзама

З.З.

02. 08. 2022. у 07:18

НА берзама већ три месеца падају цене житарица, кукуруза, биљног уља, шећера.

МОМЕНАТ ЗА НАБАВКУ ЗАЛИХА: Цене у трговинама у Црној Гори и даље не падају, без обзира на то што се смањују на берзама

Фото З. Јовановић

Те повољности треба искористити за формирање робних резерви, како би се обезбедило стабилно снабдевање и да не би смо зависили од евентуалних забрана извоза којем прибегавају поједине земље под притиском кризе. То су оценили Лидија Рмуш из Привредне коморе и аналитичар Мирза Мулешковић. Констатују да се у овом тренутку и поред нижих цена на берзама неће смањити цене основних животних намирница у трговинама, јер су залихе обезбеђене за минимум два месеца по ценама које су у тренутку увоза биле на максимуму.

На берзама седмицама уназад падају цене. Светска организација за храну бележи благи пад претходног месеца, па су цене прехрамбених производа просечно десет одсто ниже него у марту ове године, али 23 процента више него у упоредном периоди 2021. Конкретно, пале су цене житарица, биљног уља, шећера, а скочиле меса и млека.

- Цене пшенице на берзи смањене су за 5,7 одсто у јуну ове године у односу на мај, али су порасле у односу на јун лане скоро 50 процената. Цене уља смањене су 7,6, а шећера за три и по процента. Међутим, бележи се раст цена меса за непуна два процента. Највише је поскупела пилетина која се највише тражи, а тржишту недостаје због птичјег грипа. Преко четири одсто поскупели су млечни производи, односно ако се посматра јун прошле године 25 процената - навела је секретарка Одбора за пољопривреду и прехрамбену индустрију при Привредној комори Лидија Рмуш.

Пад цена прехрамбених призвода повољан је тренутак за набавку тих роба, па је и право време да се код нас убрзају процедуре формирања резерви.

- Ми робне резерве морамо што пре да формирамо. Не смемо губити ни један тренутак, када имамо глобалну неизвесност на тржишту како би смо имали сигурност снабдевања. Не морамо да зависимо од тога да ли ће нека држава забранити извоз или не, да ли ће бити производа или не - констатовала је Рмуш.

И економски аналитичар Мирза Мулешковић каже да садашња кретања на тржишту треба искористити за набавку додатних количина производа, како би смо имали стабилност уочи јесени која ће према садашњим проценама бити неизвесна.

И Рмуш и Мулешковић оцењују да сада није реално очекивати пад цена прехрамбених производа у малопродаји, јер су се трговине, како кажу, снабделе у ранијем периоду када су цене на берзама биле високе.

ЦЕНЕ ДИКТИРА ДАЉИ ПАД

- ЗА очекивати је да ће се тромесечна позитивна кретања на тржишту одразити на смањење цена и код нас. Наравно, ако и даље на берзама буде бележен пад цена прехрамбених производа, јер је реч о берзанској роби коју ми увозимо, а не производимо - казала је Рмушева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ШОК ИЗ НЕМАЧКЕ: Голманка Бајерна има малигни тумор, клуб одушевио све овим потезом (ВИДЕО)